1 Kasım’da yapılması beklenen erken seçim için partiler hazırlıklarını yoğun biçimde sürdürüyor.

Ancak bu seçimde liderlerin meydanlara hem zaman darlığı hem de güvenlik nedeniyle fazla çıkmayacakları tahmin ediliyor.
Emniyet birimleri, özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki şu illerde miting düzenlemenin çok riskli olduğunu belirtiyorlar: Van, Tunceli, Muş, Bingöl, Bitlis, Ardahan, Ağrı, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Siirt, Hakkari, Şırnak, Kars, Iğdır ve Mardin.
İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi illerde miting düzenlenmesi de büyük kalabalıkları kontrol altında tutmanın zorluğu yüzünden emniyet birimlerini düşündürüyor.
Yapılacak muhtemel mitinglerde güvenliği sağlayabilmek için miting alanlarının çevresinin tel örgülerle çevrilmesi, alana girecek olanların dedektörlü kapı ve x-ray cihazlarıyla kontrolü, ayrıca meydanların stratejik yerlerine keskin nişancıların yerleştirilmesi gündemde.
Bu arada, emniyet birimlerinin, siyasi parti liderlerine “güvenliği daha kolay sağlarız” gerekçesiyle toplantılarını stadyumlar ve spor salonlarında yapma tavsiyesinde bulunması bekleniyor.
Liderlerin gezileri asgariye indirmesi ve televizyonları yoğun biçimde kullanmaları da söz konusu.
**
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyasına “toplu açılışlar” ya da bir başka isim altında katılıp katılmayacağı da merak konusu oluyor.
Erdoğan’ın 7 Haziran seçimi öncesi meydanlara çıkmasının Ak Parti’ye fazla yarar sağlamadığı, hatta kimi seçmenlerin tepkisine yol açtığı düşünülecek olursa önümüzdeki kampanya döneminde meydanlarda eskisi kadar fazla görünmeyeceğini söylemek mümkün.
**
“Sandık güvenliği nasıl sağlanacak?”
Erken seçim konusunda cevabı aranan önemli bir soru da bu.
Doğu ve Güneydoğu’da PKK’nın baskıyla HDP’ye oy topladığı biliniyor. Bunu önlemek için binlerce köy ve mezradaki seçmenlerin büyük merkezlere taşınması mümkün olabilir mi? Yüksek Seçim Kurulu böyle bir uygulamaya izin verir mi?
Özellikle Ak Partililer bu konuda kafa yoruyor.
**
Türkiye’nin kaderini etkileyecek bir seçim yapılacak.
İnşallah her şey yolunda gider.