Ülkemiz mısır üretiminin yarıdan fazlasının gerçekleştiği Çukurova Bölgesi’nde verimin yüksek olması çiftçinin yüzünü güldürürken, tüccarın beklenen fiyatı vermemesi nedeniyle TMO’nun da düşük fiyat açıklaması endişesi yaşanıyor.

170 bin dekar alana mısır ekimi yapılan Osmaniye’nin Kadirli İlçesi Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, mısırda birinci ürün hasadının başladığını ve çiftçilerin verimden memnun olduğunu söyledi. Kadirli’de geçen yıla oranla mısır ekim alanının arttığını belirten İspir “Mısır ekim alanı geçen yıl 130 bin dekar iken bu yıl 170 bin dekar olarak gerçekleşti. İklimin önceki yıllara göre iyi geçmesi verimin iyi olmasını sağladı. Hasattan çiftçilerimiz memnun. Ortalama verim, dekar başına bin 400 ile bin 600 kilogram arasında değişmektedir. Mısırın bölge ekonomisine katkısı her geçen yıl daha da artmaktadır” dedi.

80 KURUŞUN ÜZERİNDE OLMALI

Verimde yüzü gülen çiftçinin fiyatta da aynı sevinci yaşamak istediğini dile getiren İspir, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO). 80 kuruşun üzerinde fiyat beklediklerini vurguladı. Mısırda kilo başına prim desteğinin 40 kuruştan 20 kuruşa düşürüldüğünü söyleyen İspir

“Devletin daha önce ödediği ton başına 40 TL olan desteğinin 15 TL’si zaten stopaj gideri olarak kesiliyordu. Yeni duruma göre ton başına 20 TL desteğin 15 TL’si stopaj için kesildiğinde çiftçinin eline 5 TL gibi gülünç bir para geçiyor. Uygulamanın bir an önce eski sisteme dönmesi gerektiğini düşünüyoruz”

diye konuştu.

OSMANIYE'NIN KADIRLI ILCESI'NDE HASADINA BASLANAN MISIRDA VERIMIN YUKSEK OLMASI CIFTCININ YUZUNU GULDURURKEN, DUSUK FIYAT ISE ENDISELENDIRIYOR. FOTO: EFENDI ERKAYIRAN/KADIRLI (OSMANIYE),(DHA)
OSMANIYE’NIN KADIRLI ILCESI’NDE HASADINA BASLANAN MISIRDA VERIMIN YUKSEK OLMASI CIFTCININ YUZUNU GULDURURKEN, DUSUK FIYAT ISE ENDISELENDIRIYOR. FOTO: EFENDI ERKAYIRAN/KADIRLI (OSMANIYE),(DHA)

Coşkunlar Köyü’nde yaklaşık 250 dönüm tarlada ekim yapan çiftçi Fatih Balcılar ise

“Serbest piyasada mısırın 70 kuruşun altında alınmak istenmesi bizleri düşündürüyor. Bir an önce 80 kuruşun üzerinde bir fiyat açıklanmasını istiyoruz”

ifadesini kullandı.