TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Tandoğan Meydanı’nın isminin Anadolu Meydanı olarak değiştirilmesine tepki gösterdi. Candan, kararın iptali için yargıya başvuracaklarını belirtti.
Candan yaptığı yazılı açıklamada, “Bu isim değişikliğinin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz, memleketi sıfırlayanlar şimdi bizim belleklerimizi sıfırlamaya çalışıyorlar. Kimse toplumun belleğini sıfırlamaya kalkışmasın” dedi. Kent kimliğinin ve kültürünün sürekliliğinin sağlanmasında ve kuşaklardan kuşaklara aktarılmasında, bellek mekanlarının önemli olduğunu, dönemi karakterize ettiğini ve topluma mal olduğunu ifade eden Candan, bu değişikliklerin ideolojik olduğunu savundu.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in belirli aralıklarla, kent kimliğinde önemli mekanların isimlerini değiştirmeye çalışarak kendi bakış açısını dayattığını öne süren Candan şöyle devam etti:
“Sokak ve cadde isimlerini değiştirdi. Bahçeli’de 7. cadde ismini değiştirdi yeni koyulan ismi kimse hatırlamıyor bile, bir dönemde Anıtkabir’in etrafındaki tüm sokakların ismini değiştirmek istedi. Akdeniz Caddesi’nin ismini değiştirmeye çalıştı, başarılı olamadı. 2012 Nisanında yine Tandoğan Meydanı’nın isminin değiştirmeye çalıştı. Olmadı. Ara ara ısıtarak yoklamaya çalışıyor. Bu  sıradan bir isim değiştirme değildir, Cumhuriyet’in kentsel mekanlarını ve bellek mekanlarını barındıran Başkent Ankara’nın  içinin boşaltılarak değiştirilmek istenmesinin bir sonucudur.