Olimpiyat şampiyonu milli atletimiz Aslı Çakır Alptekin’in doping yaptığı anlaşıldı ve kendisine verilen madalyaların geri alınmasına karar verildi.
Şimdi hemen herkes bu genç kadını suçluyor, yaptığının spor ahlakı ile bağdaşmadığını söylüyor.
Ben olaya farklı bir açıdan bakıyorum:
Türkiye’de uluslararası yarışmalarda madalya kazananlara verilen ödüller o kadar göz kamaştırıcı ki bu durum çoğunlukla yoksul ailelerde bin bir sıkıntı çekerek büyümüş sporcuları doping yapmaya adeta davet ediyor.
Bakın, Aslı Çakır Alptekin’e kazandığı uluslararası başarılar nedeniyle tam 2 bin 575 Cumhuriyet altını verilmiş. Bunun bugünkü değeri 1 milyon 807 bin lira.
Olimpiyat şampiyonlarına mütevazı ödüller vermekle yetinilseydi, söz konusu sporcu herhalde doping yapıp hem kendisini hem de ülkesini uluslararası camiada zor durumda bırakmazdı.
Hatırlarsınız, Süreyya Ayhan isimli kadın atletimiz de millet olarak kendisiyle gurur duyduğumuz bir sırada doping yaptığı anlaşıldığından men cezası almıştı.
Hürriyet’in haberine göre, Binnaz Uslu, Eşref Apak, Nevin Yanıt ve Karin Melis Mey de doping nedeniyle cezalı atletler arasında bulunuyor. Bir diğer önemli atletimiz Elvan Abeylegesse hakkında da doping soruşturması sürüyor.
**
Gençlik ve Spor Bakanlığına önemli bir görev düşüyor şimdi:
Uluslararası yarışmalarda dereceye girmek bir Türk sporcusu için en büyük onur, gurur ve ödül olmalıdır. Onları ayrıca altına boğmanın anlamı yoktur. Bakanlığın ödül yönetmeliğini acilen değiştirmesi gerekir. Başarılı sporcuların kendi alanlarında iş sahibi yapılması, mütevazı bir ev ve arabaya kavuşturulması yeterli olmalıdır.
**
Ve elbette olayın bir başka boyutu da şu:
Doping için kullanılan maddeler sporcuların fiziksel ve ruhsal bütünlüklerini bozmakta, onları ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya getirmektedir.
Sadece ülkenin ve sporcuların itibarı açısından değil, insani açıdan bakıldığında da dopingi teşvik edici uygulamalardan kaçınmak yerinde olur.