“Akılsız başın cezasını ayaklar çeker” Atasözünü artık “Akılsız yöneticiliğin bedelini kulüpleri öder” diye söylemek de mümkün.

Üç büyük kulüp son yıllarda bazı teknik direktörleri sözleşme süresi dolmadan gönderdiği için milyonlarca Euro tazminat ödemek zorunda kaldı. Kulüp yöneticileri önlerine konulan sözleşmeleri hiç düşünmeden, hukukçulara filan sormadan imzalamışlardı çünkü.
Beşiktaş Vicente Del Bosgue’ye 8.5 milyon Euro, Bernd Schüster’e 1 milyon Euro tazminat ödedi.
Fenerbahçe, Chistoph Daum’un sözleşmesini süresinden önce feshettiği için 2.4 milyon Euro tazminat ödemek zorunda kaldı. Luis Aragones’e ödenen tazminat miktarı ise 2 milyon Euro oldu. Bu kulübümüz önümüzdeki aylarda Vitor Pereira’ya da yüklü bir tazminat ödemek yükümlülüğü ile karşı karşıya kalacak.
Galatasaray’daki durum da çok farklı değil. Cesare Prandelli’ye 2.9 milyon Euro, Frank Rijkard’a 3 milyon Euro, Michael Skibbe’ye 1.7 milyon Euro, Erik Gerets’e 1.1 milyon Euro tazminat verdi.
++
Kulüplerini böylesine büyük zararlarla karşı karşıya getiren kulüp yöneticilerinden hesap soran olmadı.
Aynı paralar, aynı sorumsuzlukla bir kamu kuruluşunun başkanı ya da genel müdürü tarafından yapılsaydı, onların adeta feleği şaşırtılır, mahkemeden mahkemeye koşmak zorunda bırakılır, sokağa attığı paralar kendisinden faiziyle birlikte son kuruşuna kadar alınırdı.
++
Türk futbolunun kurtulması öncelikle futbol kulüplerimizin mevcut yönetim anlayışından kurtulmasına bağlı.
Yöneticilerin harcadığı para sonuç olarak televizyon yayın gelirlerinden ve maç biletlerinden yani taraftardan geliyor.
Bu paraların çarçur edilmemesi, her kuruşunun dikkatli ve özenli harcanması gerekir.
++
Sonuç olarak şunu söylemek mümkün:
Kötü gidişe ancak taraftar dur diyebilir.
Yine takımlarını heyecanla, coşkuyla desteklesinler, tribünlerde bayraklarını sallasınlar, maytaplarını atsınlar ama yeri geldiğinde de, tuttuğu kulübün yöneticisine, “Hop birader! Sen ne yapıyorsun? Benim paramı böyle harcamaya hakkın yok!” diyebilsinler…
Başka çare yok!