Türk Milli Takımı, Avrupa Futbol Şampiyonası’nı 19’uncu sırada tamamladı. Buna karşın oyunculara milyonlarca Euro prim dağıtıldı. Tek başına 650 bin Euro prim alan oyuncumuz bile var. Dünkü gazetelerde yer alan haberlere göre şampiyon olan Portekiz’de ise oyunculara 275 biner Euro prim verilmiş.
Bu çarpıcı tablo karşısında Arda’dan Selçuk’a, Gökhan’dan Burak’a, Mehmet’ten Ozan’a, Hakan’dan Cenk’e, İsmail’den Caner’e, Volkan’dan Olcay’a, Semih’ten Oğuzhan’a oyuncularımızın hak etmeden aldıkları primleri geri vermeleri gerekir.
Aksi takdirde bu primler onların sırtında taşıması ağır bir yük olarak kalacak, çıktıkları her maçta, görüldükleri her yerde tepkilerin odağı olacaklar.
Tabii Fatih Terim başta olmak üzere teknik kadroyu oluşturanlar da aldıkları primleri iade etmelidir.
***
Primlerin iade edilmesinin şık bir yolu bulunabilir.
Örneğin, Terim ve oyuncuları ortak bir basın toplantısı düzenleyerek aldıkları primleri spor akademisi yapılmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığına veya YÖK’e bağışladıklarını açıklayabilirler.
***
Bayram ziyaretleri sırasında konuşmalar üç ana konu üzerinde yoğunlaştı.
Bunlardan birincisi önlenemeyen terör, her gün yüreğimizi yakan şehit haberleri…
İkincisi, Suriyeli mültecilerin yarattığı sorunlar ve onlara vatandaşlık hakkı verilmesinin neler getirip neler götüreceği…
Üçüncü konu ise Milli Takım Teknik Direktörü ve oyuncularının katıldıkları şampiyonada başarısız olmalarına karşın aldıkları süper primler…
Son günlerde sokakta da, pazarda da, bindiğim otobüs ve dolmuşlarda da gündemin üç ana maddesinin bunlar olduğuna tanık oldum.
***
Öyle tahmin ediyorum ki Terim de, oyuncuları da hak etmeden aldıkları primleri içlerine sindiremiyor ve bir değerlendirme yapıyorlar.
Önümüzdeki günlerde primlerin spor akademisi gibi doğru bir yatırım için iade edileceğini duyarsam hiç şaşırmam.
Tanıdığım Terim ve oyuncuların karakteri bana bunu düşündürüyor.