Türkiye’ de bowling, eğlence ve hobi olmanın yanında profesyonel bir spor. Dünyada gördüğü ilgiyi ülkemizde görmeyen bowlingin ayrıntılarını, sporu bırakma nedenlerini 16 yıldır profesyonel olarak bu sporu yapan milli sporcumuz Hande Yeşilkaya ile konuştuk.

İyi ki bowling sporcusu oldum diyor musunuz?

Ülkemizde bowling sporcusu olduğuma memnunum asla demiyorum hatta pişmanım diyebilirim. Maddi olarak çok zorlanıyoruz, bu bütün sporcular için geçerli. Özel turnuvalarda her şeyi kendimiz karşılamayı kabul ediyoruz ama milli müsabakalarda federasyonun konaklama veulaşım dışında hiçbir katkısı olmuyor.
Türkiye’de bowlingin profesyonel anlamda çok bilinen bir spor olmamasının sebebi ne sizce?
Bowling zaten çok bilinmiyor ve bunu federasyonun ilgisizliği perçinliyor.Bowling, çok masraflı bir spor, malzemeler zaten çok pahalı. Milli sporcu dahi olsan milli maç için bile antrenman yapacak olsan hiçbir şekilde katkı sağlanmıyor. Hepsini kendin karşılıyorsun. Başarılı olmak için toplarını ayakkabılarını yenilemen lazım, bunlar hep bizim cebimizden çıkıyor. Yurtdışındaki turnuvalara topu olmadan giden çok sporcu tanıyorum.

Neden dünyada bilinen başarılarımız yok?

Aslında hevesli ve yetenekli sporcular var. Ama milli müsabakaya kadar çok az idman yaptırılıyor. Yurtdışındaki turnuvalarda Türkiye, bu hazırlık eksikliği yüzünden hep son sıralarda. Bu sporcunun da hevesini kırıyor. Sporcudan önce antrenör yetiştirilmesi lazım. Hazır olmayan sporcularla durmadan yurtdışı turnuvasına katılmak yerine o ödeneğin antrenörlük için harcanması lazım. Laf olsun diye, tanıdıklarının çocukları millilik bursundan yararlansın diye bir sistem kurulmuş durumda.

Antrenman sıkıntınız oldukça fazla sanırım?

Söylediğim gibi ülkede antrenör yetişmiyor.Tek antrenörle turnuva çıkarmaya çalışıyoruz. Salonlar bu konuda çok anlayışsız. Zaten Ankara’da profesyonel anlamda antrenman yapabileceğimiz salon çok az. Her idman için para ödüyoruz. Tahmın edilenin aksine fiziksel ve maddi yükü çok olan bir spor özellikle profesyonel anlamda ben bu sorunları yaşıyorum.

Türkiye ile dünya bowling konusunda farklı mı?

Türkiye’de sporcu olmakla dünyada olmak arasında koca bir uçurum var. Milli sporcu olarak 6 kez yurtdışına gittim ve bütün ekipmanımızı, eşofmanlarımızı dahi kendimiz karşıladık. Hiçbir şekilde motive edilmiyoruz. Bowlingciler çok hevesli, bu kadar zor şartlar altında bu kadar çok sporcu çıkması bile mucize.

Federasyonun ilgisizliğinden yakınan milli sporcumuz Hande Yeşilkaya sözlerine şöyle devam etti:
“Federasyon hep boş yerlere para harcıyor.Salon sahipleriyle federasyonun iş birliği içinde olması lazım.Milli takım çalışacağı zaman salonun yarısının kapatılması lazım, müziğin kesilmesi lazım. Bu da işletmecilerin işine gelmiyor, esas müşterisini kaybediyor.Milli sporcu olmanın salonlarda hiçbir ayrıcalığı yok.

Federasyon sizi motive etmedi mi?

Ben başarılı bir sporcuyum. Federasyon olarak bunu bir görselerdi, beni hiç motive etmediler. Maddi manevi hiçbir destek görmedim. Mesela bir topun ömrü çok kısa, yurtdışında imkanlar sürekli geliştiriliyor. Çok sık top değiştiriliyor,biz yılda 1 veya 2 kez değiştireibiliyoruz. Bocce, Dart ve Bowling Federasyonundaki en başarısız spor bence bowling.

Neden ilgi görmüyor sizce bowling?

Çünkü başarı yok. Türkiye’de bowlingle geçinmek mümkün değil ama dünyada insanlar bu şekilde geçiniyorlar. Ben bu işi en doğru şekilde yaptığıma inanıyorum. Biz bu imkanları ailemle kendi kendimize yarattık. Federasyon bunu asla görmedi, hiç takdir edilmedik. Çabalıyorsun ama hiçbir yere varmıyor, kimse elimden tutmuyor. Maddi beklentilerim de tabii ki var ama manevi bir şey de göremedik. Bunun sebebi, teşvik edilmiyor olması. Ülkede birçok spor var böyle teşvik edilmiyor. Ben 16 yıldır bowling oynuyorum, Türkiye derecelerim var ama dünyada hiçbir derecem yok. Bunun sorgulanması lazım.

“FARKLI ŞARTLARDA OYNATILDIK”

Artık aktif olarak oynamıyorsunuz, neden?

Bir yağ patenti vardır ve her sporcu aynı şartlarda oynar. Bizim duyumlarımıza göre İstanbul’da bu belirlenen şartlara uygun oynanmamış. Bunun arkasında Milli takım antrenörünün olduğunu düşünüyoruz. Resmen sporcular arasında bakın milli sporcular arasında bir ayrımdır bu. Ben buna gücenip lig oynamama kararı aldım. 15 senedir süper ligdeyim, bir dönem lig oynamasan bir alt lige düşüyorsun. Her şeyi göze alıp bıraktım. Biz bunun üstüne ödüllerin iptalini istedik. Sonradan farketmemiş gibi davrandılar. Bu nasıl bir denetimsizlik?

Motivasyonunuz kırıldı yani?

Sadece o değil başımdan bir olay da geçti mesela. Bir turnuvada iki kişilik takımlar halinde oynuyorduk ve çok iyi gidiyorduk.Milli takım antrenörü oyunu kazanırken gelip başaramayacağımıza dair konuşup bütün motivasyonumu kırdı. Çabalıyorsun fakat hiçbir karşılığı yok gerçekten, bu çok üzücü.
Artık sizi sahalarda göremeyecek miyiz?
Normalde milli takım bir yıllık seçilir,seneye ne olacağı belli olmaz. Spor bu, her şey olabilir. Aynı antrenör, milli takım antrenörü, iki yıllık faaliyet raporunu hazırlamış. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir. Her şey ligdeki performansa göre belirlenir.Belki ben seneye çok iyi olacaktım. Bu yüzden de 2 yıl boyunca zaten milli olamayacağım. Bowlingi de bırakma noktasına geldim.