Milli sporcumuz Uluslararası Usta (IM) Ekaterina Atalık, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan “Prag Açık Satranç Turnuvası”nda altın madalya kazandı.
Prag’da 2001 yılından bu yana gerçekleştirilen festival turnuvalarından biri olan Prag Açık Turnuvası’nda 8 Ocak’ta başlayan müsabakalar, 15 Ocak’ta oynanan son tur müsabakalarıyla tamamlandı. Turnuvada 32 ülkeden 51’i unvanlı toplam 171 sporcunun mücadele ettiği A kategorisinde, milli sporcularımız IM Ekaterina Atalık ve IM Nedim Yapar Türkiye adına yarıştı. Ekaterina Atalık, 13. sırada başladığı turnuvada, 9 turda 7 galibiyet ve iki beraberlik elde ederek zirveye ulaştı.
Büyük Usta (GM) Alexei Gavrilov, Schaeffer Sebastian Schmidt, Michal Wisniewski, Gundavaa Bayarsaikhan, Mikulas Manik, Mikulas Manik, IM Sebastian Plischki, Bahruz Rzayev, Bahruz Rzayev, Fide Ustası (FM) Kirill Shevchenko gibi satranç ustalarıyla yarışan milli satranççımız, turnuvayı 8 puan ile birinci tamamlayarak altın madalyaya uzandı. Atalık aynı zamanda 15 bin Çek Korunası para ödülünün de sahibi oldu. Turnuvada ikinci sırayı ise 7 puan ile Moğolistan adına yarışan satranç ustası GM Gundavaa Bayarsaikhan aldı.
IM ve WGM(Uluslararası Kadın Usta) unvanlarını elinde bulunduran ve 2378 ELO puanına sahip Atalık, 2006 yılında Kuşadası’nda düzenlenen 7. Avrupa Bayanlar Satranç Şampiyonası’nda bayanlar kategorisinde Türkiye’nin ilk altın madalyasını kazandıran sporcu olmuştu.