Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Gazprom’un ‘Türk Akımı’nı Yunanistan sınırına kadar inşa ederek kendi sorumluluklarını yerine getireceğini ve AB’de gaz ulaştırma kapasitesinin kurulmasını beklemeye hazır olduğunu kaydetti.

Miller, ‘Rossiya 24’ televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda, şirketin henüz bu tür altyapıyı kurmak için teklif almadığını belirtti. Miller, “Avrupalı partnerlerimizin Karadeniz’in derinliklerinden Türkiye’ye kadar ulaştırma kapasitesi kuracağımıza ve Türk meslektaşlarımızla birlikte Yunanistan ve Türkiye sınırına kadar bir başka deyişle Avrupa Birliği sınırına kadar boru hattı kuracağımıza dikkat etmeleri gerek. Fakat Avrupa Birliği sınırları içerisinde kapasite kurma konusuna gelirsek bu bölgenin AB ve Avrupa Komisyonu’na ait olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. Gazprom Başkanı şu şekilde devam etti:

“Bu sebepten dolayı biz kendi sorumluluklarımızı zamanında yerine getireceğiz ve diğer tarafta da ulaştırma kapasitesinin kurulmasını beklemeye hazırız. Gazprom Avrupa’da ‘Türk Akımı’nın altyapısının inşa edilmesine ilişkin henüz teklif almadı, fakat oluşmakta olan projelerden haberimiz var ve onları dikkatle takip ediyoruz. Şunu söyleyebilirim, diğer ülkelerde bu projede yer almak isteyen Avrupalı şirketler bize başvuruyorlar, bizi bilgilendiriyorlar. Fakat henüz teklif almadık.” (DHA)