MİDİLLİ- YUNANİSTAN’ın Midilli Adası, turizmin en hareketli olduğu bugünlerde sayıları 10 bine yaklaşan kaçak göçmenlerin oluşturduğu trajik görüntüler nedeniyle, tarihinin en büyük insanlık dramına tanıklık ediyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriye ve Afganistan başta olmak üzere farklı pek çok ülke insanı, kurtuluş olarak gördükleri Avrupa ülkelerine gidebilmek için ilk durak olarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışıyor. Kaçak göçmenlerin Avrupa’ya açılan kapı olarak gördükleri adaların başında ise Midilli geliyor.
Bugüne kadar Yunan adalarına geçmek isterken yakalanan veya hayatını kaybeden kaçak göçmenlerin dramını aktaran DHA muhabirleri bu kez Midilli’ye geçmeyi başanların yaşamına tanık olup görüntüledi. Özellikle, Çanakkale’nin Ayvacık, Balıkesir’in Ayvalık ve İzmir’in Dikili ilçelerinin sahillerinden lastik botlarla gecenin karanlığında yola çıkıp, sabahın ilk ışıklarıyla Midilli Adası sahillerine ayak basan kaçak göçmenler, özgürlüklerine ilk adımı atmış oluyor.
Büyük insanlık dramına dünyanın değişik bölgelerinden adaya gelen sivil gönüllüler yardım elini uzatıyor. Gönüllü doktorlar sağlık hizmeti sunmaya çalışırken, sivil gönüllüler topladıkları yiyecek ve içecekleri kaçak göçmenlere ulaştırmaya çalışıyor. Ancak her sabah yüzlerce yeni kaçak göçmenin ulaştığı Midilli Adası, artık bu yükü taşıyamıyor.
MİDİLLİ LİMANI BOT MEZARLIĞINA DÖNÜŞTÜ
Midilli Adası’na her sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte yasa dışı yollardan yüzlerce yeni kaçak göçmen ayak basıyor. Bu durum adada o kadar benimsenmiş ki, Yunan Sahil Güvenlik Botları ada sahillerinden her sabah umut yolculuğunda kullanılan çok sayıda bot, bunlara ait motor ve can yeleklerini toplayıp Midilli Limanı’na getiriyor. Botlar vinçler ile denizden çıkarılıp rıhtıma taşınıyor. Bir yanda botlar, diğer yanda bu botlara ait motorlar ve can yeleklerinin çokluğu nedeniyle rıhtım adeta bot mezarlığına dönüşmüş durumda. Ayvalık’tan kalkan feribotlarla seyahat eden turistleri de adada ilk olarak bu bot mezarlığı karşılıyor.
GEMİ GÖLGESİNDE AVRUPA RÜYASI
Midilli Adası’na ulaşmayı başaran kaçak göçmenlerden büyük bölümü, liman bölgesinde hiç de insani olmayan koşullarda yaşıyor. Limandaki Gümrük Sahası’nda oluşturulan kabul merkezinde adaya kaçak yollardan ulaşanların kayıtları yapılıyor. Parmak izleri alınan göçmenler sağlık kontrolünden geçirildikten sonra artık özgürlüklerine kavuşmuş oluyor. Ancak onlar için Midilli’de yeni bir mücadele başlıyor. Kabul işlemleri yapılan kaçak göçmenler, otobüslere bindirilerek adadaki Moria ve Pikpa Kampları ile Kartepe Çadır Kenti’ne taşınıyor. Kamplara gitmek için otobüs bekleyen kaçak göçmenlerden bazıları da bunaltan sıcak havada iskeleye yanaşmış olan ve her gün Atina’ya sefer yapan geminin gölgesinde yatarak dinlenirken, Avrupa ülkelerine ulaşacakları günün hayalini kuruyor.
“GEMİ VE UÇAKLARDA YER YOK”
Özellikle son günlerde adaya ulaşan kaçak göçmenlerin sayıları 10 bine yaklaşmış durumda. Aslında, adaya kaçak yollarla gelenler 5-6 günlük süre içerisinde gemi veya uçak ile Atina’ya gönderiliyor. (DHA)