Teknoloji konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Microsoft, sahibi olduğu Nokia’yı satmaya hazırlanıyor.

Android ve iOS’un yanında akıllı telefon pazarında istediği sonuca ulaşamayan Microsoft, Nokia’yı satarak düşüşe geçen grafiği durdurmayı planlıyor.

Yaklaşık 10 sene öncesine gidersek, Nokia’nın telefon pazarının neredeyse tamamını elinde tuttuğunu söyleyebilirdik. Nokia, sağlamlığı, donanımları ve batarya performanslarıyla herkesin beğenisini kazanan bir markaydı. Ancak değişen teknolojiye Symbian işletim sistemiyle ayak uyduramayacağı kesindi. Böyle köklü bir firmanın müşteri potansiyelini gören Microsoft, Nokia’yı satın aldı ve Symbian işletim sistemini rafa kaldırarak “Windows Phone” dönemini başlattı.

Windows Phone’un uygulama çeşitliliği ve arayüz konusundaki eksikleri satış rakamlarını beklenin çok altına düşürdü. Bu durum Microsoft’u haliyle rahatsız etti ve Nokia’nın kendisine yarardan çok zarar oluşturduğu düşünülmeye başlandı.

Microsoft Nokia’nın satışından sonra telefon konusunda herhangi bir girişim planlamıyor. Ancak düşük Lumia satışlarına rağmen uzun süredir söylentiler arasında yer alan “Surface Phone” projesini aktifleştirmesi de gündemde.

İddialara göre, alanında başarılı olan anakart üreticisi Foxconn’un Nokia’yı satın alacağı düşünülüyor. Tayvan firması olan Foxconn, Nokia’yı baştan sona yenileyerek en çok tercih edilen işletim sistemi Android ile birleştirecek. Böylece akıllı telefon pazarına adım atacak. 2013 yılında yaklaşık 7 milyar dolar değerinde olan Nokia’nın, Foxconn firmasına maliyeti ise henüz bilinmiyor.