Özellikle iş dünyasının sosyal ağı olarak bilinen ve kariyerine önem veren kişiler tarafından sıkça kullanılan LinkedIn , teknoloji devi Microsoft tarafından satın alındı. 26.2 milyar dolarlık bu satın almanın resmi işlemleri ise 2016 yılının son aylarında tamamlanacak.

Genellikle büyük şirketlerin kendilerinden daha küçük şirketleri satın alması, kullanıcılar tarafından “tekelleştirme” olarak görülüyor. Ancak Microsoft, kullanıcılarının bu konuda endişe duymamasını ve bu kararın LinkedIn’in karakteristik özelliklerini değiştirmeyeceğini belirtti ve CEO’su Jeff Weiner‘ın görevine devam etme kararı aldı.

shutterstock_193524572_LinkedIn-796x398
Microsoft’un satın aldığı LinkedIn 400 milyonu aşkın kullanıcıya sahip.

Microsoft CEO’su Satya Nadella da satın alma konusunda şu ifadeleri kullandı:

LinkedIn takımı, dünya üzerindeki profesyonelleri birbirine bağlamaya yönelik müthiş bir iş geliştirdi. Bir arada çalışarak LinkedInin büyümesini, bunun yanında Microsoft 365 ve Dynamics’in gelişimini hızlandırabilir, gezegen üzerindeki herkesi ve her kuruluşu güçlendirebiliriz.”

Son yıllarda özellikle kariyer ve insan kaynakları alanında gelişim göstererek, iş arayan kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağladı. 400 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan site, Microsoft’un son atağıyla kullanıcı sayısını bir hayli artıracak gibi görünüyor.