MHP’deki 4 muhalif adayın aldığı kurultayı inisiyatifi nasıl okumak gerekir diye kendimi zorladım. Avrupa’da uzun yıllar yaşayan birisi olarak MHP’deki bu kurultay mücadelesini uzun zamandır izliyorum.

Hem olumlu, hem de olumsuz açıdan değerlendirdim.
Birincisi, Türkiye’yi yönetmeye aday olduğunu iddia eden MHP’nin böyle karma karışık, bir ortamda kongre yapmasını, ’’Bu parti mi? Türkiye’ye talip’ ’dedirtti.

Bir yandan da Devlet Bahçeli liderliğinde girdiği her seçimde küçülerek çıkan ve bundan bir mesaj almayan Devlet Bahçeli, saltanatına son verme olarak okudum.
Yargıya taşınarak gidilen olağanüstü kurultayda Genel Merkez’in o salonda Noter huzurunda yapılan her tespiti onaylamaması da olayın tekrar yargı boyutuna taşınacağını gösterdi.

ASLINDA BİR DEVRİM OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ
MHP Türkiye’nin bir çizgi partisidir. Onlardaki gelenek ve görenekler, diğerlerine göre daha farklıdır.
Lidere, saygı her zaman her şeyin ötesindeydi. Bu sefer ne oldu da, böyle büyük bir tepki oldu Genel Başkanlığa?
İşte bu açıdan MHP bu kurultay ile kökten bazı şeylerin değişimine de kibrit çaktı. Artık kaderci değil, mücadeleci ve devrimci yanını da ortaya çıkardı.
MHP bu değişim ile Devlet Bahçeli’nin dışında yeni bir liderini de çekerse gireceği seçimlerde kesinlikle oylarını artırır. Popülerlik açısından Meral Akşener, bana göre MHP’yi tırmanışa geçirir.
En kısa zamanda da tek başına olmasa da bir koalisyon hükümet ortağı yaparak Türkiye’yi yönetmeye taşıyabilir.

ASLINDA BİR TÜRKİYE GERÇEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ
MHP içinden çıkmış bu dava insanları artık kabına sığmaz oldu. Devlet Bahçe’nin seçim kaybeden bir lider olarak hiçbir şansı olmamasına karşın, bütün teamüllere rağmen ille de MHP lideri olacağım diye diretmek ayak sürümesi MHP’yi bu duruma düşürdü.
Bence iyi de oldu. Bazı şeylerin değişmesi açısından önemli bir kilometre taşı. Bakın göreceksiniz, MHP Devlet Bahçeli’nin dışında seçeceği yeni lider ile temiz kan ile siyasette ayrı bir kulvara girecek ve partinin oylarını artıracak.

DEVLET BAHÇELİ, HÜKÜMETİ KURMAKTAN VAZGEÇİNCE KENDİNİ BİTİRDİ
MHP aslında geçen yıl Haziran seçimlerinde, hükümet olma oyuna ulaşmıştı. Bir şekilde koalisyona kapısını açsa idi bugün Devlet Bahçeli, hükümette ve MHP’de böyle karışmayacak ve kendisi de hala MHP lideri olarak kalacaktı.
Ancak demek ki siyasi ömrü bu kadarmış. Herkes kendi kaderini çizer, Devlet Bahçeli de kendi sonunu böylece en ağır bir şekilde sonlandırdı. Oysa daha itibarlı bir şekilde MHP liderliğinden ayrılmak var iken, böyle zoraki eteği çekilerek gönderilmesi de ona yakışmadı.
Eğer bu inadını delegelerin iradesine karşı sürdürürse MHP’nin parçalanmasına neden olur Bahçeli.

PEKİ, NEDEN MERAL AKŞENER
MHP yıllardır, erkek liderler ile yönetildi. Meral Akşener gibi  Türk siyasetinde tanınmış bir isimin MHP’nin başına geçmesi MHP açısından maça 1-0 önde başlamak gibidir.
Diğer adaylar aynı popülerlikte olmadıkları için Meral Akşener etrafında toplanılması MHP’nin önünü fersah, fersah açar.
Türk siyasetinde her zaman lider vasfı partiyi oy almasında etkin olmuştur. Meral Akşener, bu açıdan şu anki lider arasında bence en uygunudur.

Devlet Bahçeli MHP’nin geleceği için bir orta çıkış yapıp istifa etmeli ve yaraları sarması onu bu saatten sonra da olsa yüceltir.
Ona da bu yakışır.