YARGI’YA GÜVEN % 30’A DÜŞTÜ DİYEN YARGITAY BAŞKANINA ÇAĞRI:
Ankara Mahkemesi, “Kurultay”, Tosya ve Gemerek ilçe yargıları “Kurultay olmasın” dedi. Yargıtay’da sıra beklerken ister misiniz bu kez Çemişgezek ve Ağlasun mahkemeleri “Kurultay yapılsın” desin? MHP’de bu yaşananlara bence oturup Devlet Bahçeli Ağlasun, pardon ağlasın…

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi MHP’de Kurultay’ın yapılmasına karar verdi. Kayyum 15 Mayıs diye gün açıkladı. Ancak Tosya ve Gemerek ilçe mahkemeleri “tedbir” kararı ile Kurultay’ı durdurdu. Bu çelişkili Yargı kararları sürerken Yargıtay Başkanı  Cirit, “Geçmişte yargıya güven yüzde 70 idi, şimdi yüzde 30’lara düştü” demez mi?
Başkan Cirit’in “Arabuluculuk” konferansında yaptığı konuşma ile MHP için Kurultay kararları tabiri caiz ise “cuk oturdu.”
Yargı son yıllarda Türkiye’nin tartışılan en önemli konusu oldu.
Cemaat yargısı, hükümet yargısı derken yargının yıllar süren tutuklama kararlarına Anayasa Mahkemesi nokta koydu.
Gelelim MHP’ye.
2018 yılında yapılması gereken olağan Kurultay’ı beklemeyen muhalifler 7 Haziran ve 1 Kasım seçim yenilgilerini gerekçe göstererek Devlet Bahçeli’yi Genel Başkanlıktan indirmek için harekete geçtiler.
Yapılması gereken önce tüzük değişikliği idi.
Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan MHP tabanı üzerinde ciddi bir muhalefet çalışması yürüterek Kurultay’ın toplanması için yeterli imzayı toplayıp Genel merkez’e ilettiler ama Bahçeli reddetti.
Bunun üzerine Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesine dava açıldı ve mahkeme Kurultay’ın yapılması için 3 kişilik çağrı heyeti oluşturdu.
MHP Genel Merkezi ise Yargıtay’a başvurduğu için nihai yargı kararının beklenmesi gerektiğini iddia etti.
Bu tartışma sürerken Tosya ve Gemerek’te de 2 ayrı mahkeme Kurultay’ın yapılmaması için “ihtiyati tedbir” kararı aldı.
Ne denir ki onlar da mahkeme, Ankara’daki de mahkeme.
Yeni bir tartışmaya doğru yelken açarken MHP bu kez önemli bir açıklama da Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’ten geldi, “Geçmişte yargıya güven yüzde 70 idi, şimdi yüzde 30’lara düştü” dedi.
Bence % 30 bile çok ama konumuz MHP Kurultay’ı.
Tosya ve Gemerek ilçe yargılarının “Kurultay’ı durdurma” kararlarını ister misiniz bu kez Çemişgezek ve Ağlasun ilçe mahkemeleri kaldırsın? MHP’de bu yaşananlara bence oturup Devlet Bahçeli Ağlasun, pardon ağlasın…
Yargıtay Başkanına düşen ise MHP’nin Kurultay kararının en hızlı şekilde karara bağlanması için üzerine düşen görevi yapmasıdır.