CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu’nun açıklamasına, “Bugüne kadar birileri iktidardakiler dini siyasete alet ediyorlardı ama bugün gördük ki, MHP’de dini muhalefete alet etmeye başlamış” yanıtını verdi.Özel, TBMM’de basın mensuplarının Halaçoğlu’nun açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtlayarak şöyle dedi:
“Halaçoğlu’nun açıklamasını büyük bir üzüntü, şaşkınlık ve dehşetle izledik. Bugüne kadar birileri iktidardakiler dini siyasete alet ediyorlardı ama bugün gördük ki, MHP’de dini muhalefete alet etmeye başlamış.
Erdoğan’ın AKP üzerinden kurmaya çalıştığı vesayet ve tahakkümün artık MHP üzerinde de olduğu çok açık. Çünkü kullanılan bu dil ve söylemler, Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset ve seçmen üzerine tahakküm kuran ayrımcı ve ayrıştırıcı dilidir. MHP’nin bu dili kullanması Recep Tayyip Erdoğan’ın tahakkümün sadece AKP’de değil MHP üzerinde de olduğunu gösteriyor.
MHP’nin kendi kusurunu örtbas için Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerine sığınması düşündürücüdür ama aynı zamanda çok bir açık çaresizliğin de göstergesidir. Öyle ki MHP tabanından gelen, bitmek tükenmek bilmeyen ve her gün biraz daha karalı bir şekle dönüşen tepkilerin de Sayın Halaçoğlu’nu böyle bir hadsizliğe ittiği de gün gibi ortadadır.”