MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, MHP ve Lideri Devlet Bahçeli’nin hiçbir dönemde siyasi partilerin kapatılmasını savunmadığını ve böyle bir talepte bulunmadığını belirterek, “MHP, başlangıçtan itibaren terör ve şiddet dışındaki hallerde parti kapatmak yerine bireysel sorumluluk getirilmesini savunmuştur” açıklamasında bulundu. Yalçın yaptığı yazılı açıklamada, Suruç’taki canlı bomba olayından sonra polis ve askerlere yönelen bölücü terör saldırılarının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir taraftan Suriye’deki IŞİD hedeflerine, bir taraftan da Irak’taki PKK kamplarına başlattığı ve halen devam eden hava operasyonlarının yıllar sonra “terörle topyekûn mücadeleyi” gündeme getirdiğini bildirdi.
Son günlerde gerçekleştirilen operasyonlara değinen Yalçın, “PKK terör örgütünün mazbatalı ve kravatlı siyasi uzantıları da ağızlarından salyalar akıtarak başta partimiz olmak üzere demokrasimize saldırmaya devam etmektedirler” ifadelerini kullandı.
Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin terörle topyekûn mücadele kapsamında terör örgütünün siyasi uzantısı olarak faaliyet gösteren partilerin yönetici, milletvekili ve üyelerinin faaliyetlerinin sorgulanması kapsamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nı göreve davet ettiğini anımsatan Yalçın, açıklamasını şöyle devam ettirdi: “Bu davette parti ismi geçmemiş ölçü ‘teröristlere övgüler düzen, şehitlerimizin kanına giren çürümüşleri kınamaktan dahi imtina eden ve terörle arasına mesafe koyamayan Kandil siyasetçileri’ olarak konmuştur. Ne yazık ki, bazı basın mensupları tarafından bu çağrı salt ‘parti kapatma’ çağrısı gibi yorumlanmış; partimiz suçlanmaya başlanmıştır.
Hâlbuki MHP ve O’nun lideri hiçbir dönemde anayasal çerçevede kurulmuş ve anayasamızın ilgili maddeleri kapsamında faaliyet yürüten siyasi partilerin kapatılmasını savunmamış ve böyle bir talepte bulunmamıştır.
MHP, başlangıçtan itibaren terör ve şiddet dışındaki hallerde parti kapatmak yerine bireysel sorumluluk getirilmesini savunmuştur.”
Yalçın, MHP’nin AK Parti’ye kapatma davası açılan yıllarda “Siyasi partileri, siyaseten tasfiye edecek olan yegâne güç Türk milletidir.
Bu hesabın görüleceği yer de seçim sandığıdır” dediğini ve bugün de aynı noktada durduğunu vurguladı.