MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarının siyasette yer alıp almadığı yönündeki yorumlarla ilgili “Toplumu oluşturan, her alanda var olanlar acaba siyasette de var mıdırlar?

Eğer vardır, deniyorsa bugün FETÖ ile mücadele edenlerin siyasi alanı da gözden geçirmeleri lazım. Eğer böyle bir gözden geçirme içerisinde MHP ile ilişkisini bildiğimiz, tanıdığımız kim varsa ilişkisini keseriz. MHP ile birlikte yol alması söz konusu olamaz” dedi. Bahçeli, ayrıca 1 Eylül Perşembe günü Beştepe’de gerçekleştirilecek adli yıl açılış törenine katılacağını da açıkladı.
MHP lideri Bahçeli, partisinin genel merkezinde gündemdeki konuları değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili konuşan Bahçeli, “ABD destekli PYD’nin Suriye Demokratik Güçleri kılıfıyla Menbiç’e girmesi, sırayı Cerablus operasyonunun alması, Esad’ın PYD’yi bombalaması, Türkiye’nin Rusya ve İran’la yakınlaşması bölgesel fay hatlarını iyice hareketlendirmiştir. Türkiye, Fırat Kalkanı adı altında Cerablus’taki IŞİD unsurlarını temizlemek amacıyla uluslararası koalisyon desteğiyle askeri operasyon başlatmıştır. Elbette Türkiye’nin milli güvenliğini korumak, sınır ötesi terörist yapılanmayı engellemek için mezkur askeri müdahale yerindedir. Haklıdır, isabetlidir; ancak Cerablus’u IŞİD’den arındırırken, boşalan alanlara PYD’nin yerleşmesine Kobani-Afrin arasının bu terör örgütüne açılmasına kesinlikle hiçbir şart altında müsaade edilmemelidir. PYD-YPG Fırat’ın batısına uzun süre önce geçmiştir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin terör örgütlerine bakışını eleştiren Bahçeli, “Bugüne kadar PYD’yi en fazla şımartan ve ön açan ABD’dir. ABD Dışişleri Bakanı geçen hafta PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekilmeye başladığını söylemiştir. Bu terör örgütü doğuda kalsa ne olacak batıda bulunsa ne çıkacaktır. Nitekim terör her yerde her zeminde terördür. PYD-PKK’yı zaman ve mekanın her bölümünden kazıyarak, söküp atmak Türkiye’nin haysiyet ve şeref meselesi olmalıdır. ABD’nin PYD’ye sözcülük yapması, lehine davranması, aklayıp temize çıkarmak için çırpınması insafsızlık, saygısızlık ve art niyetliliktir. Çünkü ABD, PYD ve PKK’yı çok açık şekilde arkalamakta, kullanmaktadır. ABD’nin malum terör örgütlerinin ağızlarına bir damla bal sürüp, bu katillerin ilave yardımlarıyla Ortadoğu’nun haritasını siyasal, ekonomik çıkarlarına göre tekrar çizmeyi arzulamaktadır. FETÖ konusunda hala delil isteyen, hukuk hatırlatması yapan, 15 Temmuz darbe girişimi konusunda ikircikli ve tutarsız tavır takınan ABD’nin PYD, YPG, PKK’ya bakışı da çarpık, çürük ve hastalıklıdır” diye konuştu.

Cerablus operasyonunun riskli fakat kaçınılmaz bir harekat olduğunu vurgulayan Bahçeli, “ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye’yi ziyaretinde hem nalına hem de mıhına vuran değerlendirmeleri bu düşüncemizi teyit eder niteliktedir. ABD’nin gizli gündemi Türkiye’yi baştan aşağıya kelepçeleyip, Suriye’nin kuzeyinde fiili bir durum yaratmak, Akdeniz’e kadar uzanan kirli bir koridor açmaktır. Bu maksatla IŞİD’in elinde bulunan Mare hattının PYD/YPG’ye geçmesi için çok yönlü ve sinsi bir hazırlık söz konusudur. Ülke olarak küresel güçlerin oldu bittisiyle Suriye’nin kuzeyinde terör koridoru oluşumuna sıcak bakmamız, tepkisiz durmamız milli aklın inkarıdır. Bu nedenle Menbiç’in kontrolü de sağlanmalıdır. Türkiye çok zor bir dönemde sınır ötesine operasyon yapmaktadır. Bu operasyon riskli olmakla birlikte kaçınılmaz ihtiyaçtır” açıklamasında bulundu.

MHP’nin terörle mücadele konusunda hükümete her türlü desteği vereceğinin altını çizen Devlet Bahçeli, şöyle konuştu: “Cerablus’a askeri hareket sürüyorken, PKK’nın Artvin’de ana muhalefet partisi liderinin bulunduğu konvoya saldırması ardından Cizre’de 11 polisimizi şehit etmesi müşterek terörist faaliyetlerin bir sonucudur. Tüm terör örgütleri sırayla Türkiye’ye saldırı düzenlemektedir ve korkarım ki bu kanlı süreç genişleyerek, devam edecektir.