MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, “Başkanlık sisteminde ısrar edilmesi, partimiz tarafından federasyonun ve dolayısıyla bölünmenin en önemli adımı olarak değerlendirilecektir. MHP federatif başkanlık sistemine temelden karşıdır” dedi.

Çetin yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Hükümeti’nin Türkiye gündemini, yeni anayasa ve başkanlık tartışmalarına kilitlediğini ifade etti. “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP’nin ardından MHP’yi de ziyaret etmesi ve nabız yoklamasından anlaşılmaktadır ki, Türkiye’ye yeni bir rejim dayatmaya karar verilmiştir” diyen Çetin,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık istediğini ve Başbakan Davutoğlu’nun da bu programın sekretaryasını yürütmekten başka bir fonksiyonu olmadığını savundu.

“ERDOĞAN ÇIKIP MERTÇE AÇIKLAMALI”

AK Parti’nin öne çıkardığı yeni anayasa ve başkanlık sisteminin dışında Türkiye’nin çok daha önemli ve herkesi ilgilendiren gündemleri olduğunu ifade eden Çetin, ekonominin her geçen gün daha da kötüye gittiğini, “beceriksiz” dış politika sonucu kaybedilen dış pazarların, ekonomiye ve oradan da vatandaşın cebine yansıdığını kaydetti. Çetin, “Türkiye üretemeyen, ürettiğini ise satacak pazar bulamayan bir ülke haline süratle sürüklenmektedir. Petrol fiyatları tarihin en düşük seviyelerinde olmasına rağmen vatandaş henüz rahat bir nefes almamıştır. Dövizin Türk Lirası karşısındaki yükselişi hayat pahalılığını daha da artırmıştır. Bütün bu ekonomik çöküşün sorumlusu AKP hükümeti vatandaşı rahatlatacak adımlar atmak yerine rejim tartışmaları peşinde gün geçirmektedir” dedi.
Türkiye’nin öncelikli meselesinin yeni anayasa ya da rejim tartışmaları olmadığını belirten Çetin, “Bunca yıldır parlamenter sistemle ülkeyi idare eden AKP hükümeti ekonomiyi güçlendirmek istemiştir de engel mi olunmuştur? Yargı bağımsızlığını parlamenter sistem mi yoksa AKP hükümeti mi bozmaktadır? AKP iktidarı ve bilhassa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çıkıp mertçe açıklamalıdır, yeni anayasa arzusunun arkasındaki niyet başkanlık sistemini getirmektir. Başkanlık sistemi ise vatandaşın sorunları için değil, Saraylarına uygun tek adam rejimi yaratmak içindir” dedi.

“YENİ BİR ŞEYH SAİT İSYANI VAR AMA NE YAZIK Kİ BİR GAZİ PAŞA YOK”

Çetin, Türkiye’nin ana gündeminin “bölünme tehlikesi” olduğunu öne sürerken, anayasa ve başkanlık tartışmalarından sıranın güvenliğe bir türlü gelmediğini kaydetti. Yıllardır Dersim olaylarını dilinden düşürmeyen Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti’nin, Dersim’den neredeyse 80 yıl sonraki iktidarlarında bölücü bir kalkışmanın üstesinden gelecek dirayeti gösteremediğini ifade eden Çetin, şöyle devam etti:
“Türkiye milli bütünlüğümüzü tehdit eden bir isyan hareketi ile karşı karşıyadır. Türk milletinin bütünlüğünü yeni bir Şeyh Sait isyanı tehdit etmektedir ancak devletin başında ne yazık ki bir Gazi Paşa yoktur. Devletin tepesinde mücadelecilerin yerinde müzakerecilerin oturuyor olması, Türk milleti için en büyük talihsizliktir. Bugün artık kamu düzenini bozan asayiş olayları değil isyan söz konusudur. Bir aydan fazla bir süredir devletin kendi toprakları içerisindeki bir bölgeye girememesi kabul edilemez bir durumdur.
Suriye’dekine benzer şekilde sözde özyönetim ilan edilmesine rağmen Devletin gerekli tedbirleri etkili bir şekilde uygulamaya koyamaması endişe vericidir. Bölücü örgüt temsilcilerinin TBMM kürsüsünden Birleşmiş Milletleri bölgeye davet etme tehdidinde bulunması artık sabır taşımızı paramparça etmeye yetmelidir. Türkiye’de ihanetin, tehditlerini en yüksek mevkilerden savuracak cürete kavuştuğu acı bir gerçek olarak ortada dururken, hükümetin bambaşka gündemlerle oyalanması anlaşılır bir durum değildir.”

MHP FEDERATİF BAŞKANLIK SİSTEMİNE TEMELDEN KARŞIDIR”

AK Parti Hükümeti’nin yeni anayasa ve başkanlık sistemi heveslerinin “bölünme” tehlikesini gizlemeye ve hatta ona doğrudan hizmete yaradığını ifade eden Çetin, “Milliyetçi Hareket Partisi’nin uzun süredir ısrarla üzerinde durduğu anayasamızın ilk dört maddesinden AKP kadar PKK da rahatsızdır. AKP hükümeti yeni anayasasını Türksüz çıkarmaya çalıştıkça bölücü örgüte hizmet etmiş olacaktır. Başkanlık sisteminde ısrar ettikçe, örgütün Cizre’de, Sur’da, Silopi’de yürüttüğü özyönetim isyanına federasyon ümidi verecektir” dedi.
Anayasa değişikliğinin Türk milletinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde olduğu müddetçe MHP’nin desteğini alacağını, ancak Türk milletini ayrıştırmak ve etnik gruplara kimlik kazandırmak amacıyla yapıldığı takdirde en sert şekilde tepki vereceklerini kaydeden Çetin, “Başkanlık sisteminde ısrar edilmesi, partimiz tarafından federasyonun ve dolayısıyla bölünmenin en önemli adımı olarak değerlendirilecektir. MHP federatif başkanlık sistemine temelden karşıdır. Türk milletini birlikte ve bir arada tutmanın ve güçlü olabilmenin yolu milli ve üniter yapının korunmasıdır. Ülkemizde yürütülen bölücü kalkışma ile yeni anayasa ve başkanlık sistemi arzuları arasında doğrudan bir bağ olduğuna inanıyoruz. MHP büyük Türk milletinin birliği, dirliği ve esenliği için federatif başkanlık sistemine karşı çıkmakta ve bölücü isyana karşı Türk devletinin vatanın ve milletin bütünlüğünü savunma hakkını kullanarak gereğini yapmasını talep etmektedir. Hiçbir siyasi partinin ya da şahsın hesapları, büyük Türk milletinin ve devletinin bekasından daha önemli değildir” değerlendirmesinde bulundu.