Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) Antalya’da düzenlediği Devre Arası Hakem Semineri, 33 hakeme FIFA kokartı takılmasıyla sona erdi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanvekili Servet Yardımcı, Belek Turizm merkezindeki bir otelde, Süper Lig hakem ve yardımcı hakemlerinin katıldığı 2016-2017 Sezonu Devre Arası Hakem Semineri’nin son gününde düzenlenen FIFA kokart töreninde yaptığı konuşmada, MHK’nin federasyonun en çok eleştiri alan kurumu olduğunu söyledi.
TFF olarak hakemlere her zaman inandıklarını ve dürüstlüklerinden hiçbir zaman şüphe etmediklerini ifade eden Yardımcı, özellikle Şampiyonlar Ligi finali yöneten Türk hakemlerinin olduğunu belirtti.

Yardımcı, yurt dışındaki ve yurt içindeki maçlarda farklı yönetimlerin söz konusu olabildiğini dile getirerek, bunu gördüklerini ve sebeplerini araştırmaya çalıştıklarını anlattı.

Hakemlerin ilk yarıda bazı kritik hatalar yaptığına katıldıklarının altını çizen Yardımcı, bu hataların arkasında hiç bir zaman art niyet olmadığını bildikleri için rahat olduklarını ifade etti.

TFF Başkanvekili Yardımcı, göreve geldikleri günden bu yana pek çok yeniliğe imza attıklarını vurgulayarak, hakemlerin standartlarını artırmak için uğraş verdiklerini dile getirdi.

Profesyonel hakemlerin sayısını 22’ye çıkardıklarını, Süper Lig yan hakemleri ile sözleşme imzaladıklarını, devamlı seminerler düzenlediklerini anlatan Yardımcı, “Video hakem sistemi teknolojisinin futbolda kullanılmasına taraftar olduğumuzu, en kısa zamanda da imzasının atılacağını buradan söylemek istiyorum. Sezonun ikinci yarısında bu sistemin test uygulamasını da yapmaya karar verdik.” diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ da, futbol ekonomisinde büyük önem arz eden yayın ihalesini tüm olumsuzluklara rağmen dolar bazında rekor bir düzeyde gerçekleştirdiklerini ve futbolda teknolojiden daha fazla yararlanabilmenin gerektiğini belirterek, “Video hakemliği sistemini hayata geçirebilmek için 18 Süper Lig kulübü ile hemfkiriz. MHK’de aynı görüşte. Bununla ilgili protokol sanıyorum önümüzdeki hafta imzalanacak. Mart ayında da uygulamasına geçilerek denemeler başlayacak. Süper Lig kulüpleri olarak 2017-2018 sezonunda video hakemliğinin başlamasını istiyoruz” dedi.

2017 yılında FIFA kokartı taşıyacak hakemler şöyle: Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkaya, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Alper Ulusoy ve Halil Umut Meler. FIFA yardımcı hakemleri: Bahattin Duran, Tarık Ongun, Mustafa Emre Eyisoy, Esat Sancaktar, Kerim Ersoy, Ceyhun Sesigüzel, Kemal Yılmaz, Mehmet Cem Satman, Serkan Olguncan ve Ekrem Kan. Kadın FIFA hakemleri de şu isimlerden oluştu: Meliz Özçiğdem, Neslihan Muratdağı ve Dilek Koçbay