YAŞAR Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri mezuniyet projeleri kapsamında şirket ve kurumların gerçek hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü için pek çoğu hayata geçecek projelere imza attı.

Üniversite ve sanayi işbirliğine örnek olacak projeler büyük ve orta çaplı işletmelere zaman, verimlilik ve tasarruf kazandırırken maliyetleri azaltacak. Ege Bölgesi’ndeki ulusal ve uluslararası şirketlerde akademik ve şirket danışmanların da desteği ile geliştirilen projelerden bazıları şöyle:

YOLCULAR DAHA AZ BEKLEYECEK

Tuna Sezgin, Gizem Sağım, Talya Temizçeri, Merve Varol, Serkan Elhan adlı öğrencilerin geliştirdiği şehir içi otobüs hatları zaman çizelgesi projesinde ESHOT’un yolcu beklentilerine uygun seviyeye getirilmesi amaçlandı. Yolcular için minimum bekleme süreleri yaratarak ESHOT’un araç doluluk oranlarının dengelenmesi için proje oluşturuldu. Kullanılan simülasyon modeli ile oluşturulan senaryolar sayesinde hem yolcu memnuniyeti sağlanırken ESHOT tarafından beklenen maliyet durumunun dengelenmesi ele alındı.