ANTALYA – Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Gıda Güvenliği ve Araştırma Merkezi’nin 2013- 2014 yıllarında meyve ve sebzeler üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, yasal mevzuatın çok üzerinde pestisite (ilaç kalıntısı) rastlandı.

AÜ Gıda Güvenliği ve Araştırma Merkezi’nin Ar-Ge projesi kapsamında gıdalar üzerinde kalan pestisit kalıntıları incelendi. 2012 yılında başlayan, 2013 ve 2014 yıllarında sürdürülen çalışma kapsamında ürünün tüketiciyle buluşma noktası olan semt pazarlarından rastgele seçilen ürünler, laboratuvar ortamında incelendi. 2013’te domates, biber, salatalık, kabak ve çilekten oluşan yaklaşık 400 örneğin yüzde 21’inde, maksimum değerin üzerinde pestisit kalıntılarına rastlandı. 2014’te bu ürünlere patlıcan ve portakal eklenerek 309 üründe daha analiz yapıldı. 2014’te maksimum kalıntı değerini aşan ürün oranı yüzde 25’e ulaştığını belirten proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı oranın yüzde 1’in altında olduğunu belirtse de bariz bir fark var. Bu fark üreticilerin aşırı miktarda pestisit kullanması, analizlerde çok sayıda pestisitin kalıntısına bakılmaması gibi durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Ürünlerde birden fazla sayıda pestisitin kullanıldığını, yasal sınırın altında bile olsa bir üründe çok sayıda pestisit bulunmasının sorun yaratabileceğini düşünmeliyiz” dedi.

Yasal mevzuatın altında pestisit kalıntısı olabileceğini, ancak değerlerin maksimum limitlerin üzerinde sürekli maruz kalma durumunda insan sağlığını tehdit ettiğini dile getiren Yrd. Doç. Bülent Şık, şöyle konuştu:

“Keşke pestisit hiç kullanılmasa. Bunu sağlayamayacağımıza göre pestisit kalıntılarının mevcut yasal sınırın altında olması gerekir. Hasta olduğunuzda doktor size günde 1 tane ilaç alacaksınız demesine rağmen siz 3 tane ilaç alırsanız bu da sizi hasta eder. Yani sınır değer aşıldığı zaman sağlığa zararlı. Bunlardan bazıları çok düşük dozda olsa bile zarar verebiliyor. Buna kısa ya da uzun vadede sürekli maruz kalmak sağlık sorunlarına yol açacaktır. Yaş küçüldükçe daha bariz zarar verecektir. Pestisitlerin bir kısmının hormonal sistemde bozucu etkiler gösterdiği, özellikle gelişim çağındaki çocuklarda cinsiyet gelişim bozukluğu ya da obeziteye neden olduğu yönünde çalışma sonuçları mevcut. Bazı ürünlerde ise arıları öldürdüğü düşünülen pestisitlere rastlandı.”

Gıdaların üzerinde ancak elde bulunan pestisit verisi kadar inceleme yapılabildiğini, kullanılan pestisit türünün gün geçtikçe artması nedeniyle denetimin zorlaştığını aktardı.