İstanbul Acıbadem durağında yoldan çıkan metrobüs, önce karşı yönden gelen çift katlı belediye otobüsüne, ardından da diğer araçlara çarparak 4 otomobilin üzerine çıktı.

İstanbul Valiliği, metrobüs şoförü dahil 11 kişinin yaralandığını açıkladı. Aynı açıklamaya göre, kaza bir yolcunun sürücüye şemsiyeyle vurmasından sonra meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, Avrupa Yakası’ndan gelen 34 TP 2406 plakalı metrobüs, Acıbadem durağında yoldan çıkıp, karşı yönden gelen çift katlı otobüsle çarpıştı. Metrobüs, çarptığı araçlardan 4’ünü de altına aldı.

1. SÜRÜCÜ DARP EDİLMİŞ

Valilik kazada metrobüs şoförü dahil 11 kişinin yaralandığını duyurdu. Açıklamada yolculardan birinin sürücüye şemsiyeyle vurduğu, kazanın bu sebepten gerçekleştiği bildirildi. Olay yerine sevk edilen polis, itfaiye ve sağlık ekipleri, araçlarda yaralanan vatandaşları kurtarmaya çalışıyor. Kazanın ardından trafikte yoğunluk yaşanıyor.

Acıbadem’den Kadıköy yönüne ilerleyen metrobüs, yoldan çıkıp araçlara çarptı. Metrobüs önce karşı yönden gelen iki katlı belediye otobüsüne, ardından da 5 araca çarptı. Metrobüs, çarptığı araçlardan 4’ünü altına aldı.

Saat 08.30 sıralarında meydana gelen kaza sonrası, olay yerine sevk edilen polis, itfaiye ve sağlık ekipleri, yaralananları kurtarmak için seferler oldu. Kazanın bir yolcu ile şoförün tartışması sırasında meydana geldiği iddia ediliyor. Kazayla ilgili inceleme sürüyor.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9. Kazada 11 kişi hafif yaralandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Acıbadem’deki metrobüs kazasıyla ilgili açıklamada yaptı.

Açıklama şöyle:

“Sabah saatlerinde Acıbadem-Kadıköy istikametinde seyir halinde olan metrobüs yolundan çıkarak karşı yöne geçerek üç otomobil bir otobüse çarptı. Kazada 11 vatandaş hafif yaralandı. Kazanın olmasıyla birlikte itfaiye ve ambülanslar 6 dakikada olay yerine intikal etti. Otobüsün vinçlerle kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Görgü tanıklarından alınan bilgilere göre bir yolcunun metrobüs şoförüne saldırdığı ve darp ettiği, kazanın bu nedenle meydana geldiği öğrenildi.

Oayla ilgili soruşturma devam ediyor.”

10. İŞTE O ŞEMSİYE

ACIBADEM’DE KAZA YAPAN METROBUSUN SOFOR BOLUMUNUN HEMEN YANINDAKI SEMSIYE DIKKAT CEKTI. KAZANIN BIR YOLCUNUN SOFORE SEMSIYE ILE VURMASI SONRASI MEYDANA GELDIGI BELIRTILMISTI. FOTO: GUVEN USTA/ISTANBUL, (DHA)

Kazaya neden olduğu belirtilen yolcu gözaltına alınarak Üsküdar Doğancılar Şehit Tuncer Mustafaoğlu polis merkezine getirildi. Saldırganın şemsiyesi ise metrobüste şoför kabininin hemen yanında görüntülendi.

11. METROBÜS OLAY YERİNDEN KALDIRILDI

Kazanın ardından trafik felç oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yönünde trafik durma noktasına geldi. Metrobüsün çaptığı araçların kaldırılmasının ardından trafik 2 şeritten verilmeye başlandı. Trafikte kalan sürücüler 2 saattir yolda olduklarını belirtti. Metrobüs de saat 11.00 sıralarında çekilerek götürüldü.

12. “TARTIŞMA SESİ GELDİ”

Kaza sırasında metrobüsün içinde bulunan yolcu Serdar Çengel, “Duraktan çıktıktan 15 saniye sonra kaza gerçekleşti. Tartışmaya biz şahitlik etmedik. Tartışma sesi geldi ama vurdu, vurmadığını görmedik. Zaten vurduktan sonra bu olay olmuş. Her olan bir şey, şoförle bir tartışma oluyor. Duraktan çıktık 15 saniye sonra oldu. Biz sadece otobüsün şahlandığını gördük. İki arabaya vurdu, 3 tane aracı da altına aldı, çift katlı otobüse çarptıktan sonra durdu. Süratliydi, duraktan çıktı hızını aldı. Metrobüsün içinde ayakta kalanların hepsi arkaya geldi” dedi.

13. “3 TANE ARABAYI ALTINA ALARAK GELDİ, EN SON BİZE ÇARPARAK DURABİLDİ”

Kaza yapan metrobüsün arkasında bulunan seyir halindeki başka bir metrobüsün yolcusu, “Metrobüsün içerisinde bir arkadaşın şoföre saldırdığını söylediler. Şoförü gördüğümde burnu kanıyordu, tekme atmış galiba, bilmiyorum. 3-4 tane yaralı kurtardık, her şeyden önemlisi ölü olmadı. Arkadaki metrobüsteydim, birden metrobüsün havaya kalktığını gördüm. Can havliyle oradaki arkadaşları kurtarmaya çalıştık. Arabaların içinde sıkışan vardı, onları kurtarmaya çalıştık” diye konuştu.

14. “EN SON BİZE ÇARPARAK DURABİLDİ”

Kaza sırasında metrobüsün çarptığı 2 katlı Halk Otobüsünün şoförü Rahmetullah Aktan, “Seyir halindeydik, yavaş yavaş gidiyorduk, trafik durmuştu, dur kalk yapıyorduk. Metrobüs aniden yoldan çıktı, 100 metre falan vardı ve bize doğru geliyordu. Arabaları altına almıştı, biz durduk, hatta ben geriye doğru da kaçtım. 3 arabayı altına alarak geldi, en son bize çarparak durabildi. Kapıları açtım, yolcuları tahliye ettim. Allah’a çok şükür benim arabada yaralı kimse yok” şeklinde anlattı.