Irak Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IŞİD’den sonra bölgedeki çatışmaların son bulması için Irak’ın, Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmesi gerektiğini savundu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin oğlu olan Mesrur Barzani, federal Irak devletinin artık işlevsiz olduğunu belirtti. Irak’ta Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmüş konfederal bir sistemin kurulması gerektiğini söyledi.

Bölgesel yönetimin yayın organı rudaw.net‘in haberine göre, Mesrur Barzani, Irak devletinin herhangi bir gerçekliğinin kalmadığını iddia etti. Her parçanın kendi hükümeti ve başkentinin olacağı konfederal bir sistemin daha gerçekçi olduğunu söyledi.

Irak halklarının bir çatı altında ve birlikte yaşama karşı güvenlerinin kalmadığını söyleyen Mesrur Barzani, “Ancak iyi komşu olunabilir. Ve bu şekilde, birlikte bazı ortak projeler de yürütülebilir” ifadelerini kullandı.

“IŞİD, Şii’lerin Sünni ihmalinden doğdu”

IŞİD’in Irak’ta ortaya çıkmasını Sünni Arapların, Şiilerce göz ardı edilmesinden kaynaklandığını savunan Güvenlik Ajansı Müsteşarı,

“Bu yüzden IŞİD, Sünni bölgeleri kolaylıkla ele geçirebilmiştir”

şeklinde konuştu.

Musul’u kurtarma operasyonuna da değinen oğul Barzani, Musul’u kurtarmadan önce kentin IŞİD’den sonra nasıl idare edileceğinin netleşmesi gerektiğini savundu. Musul kurtarıldıktan sonra idari boşluk olursa, bir felaket yaşanabileceğini söyledi.

FACEBOOK YORUMLARI