MERSIN'IN MERKEZ MEZITLI ILCESINDE BULUNAN SOLI POMLEIPOLIS ANTIK KENTINDE 2600 YILLIK TAPINAK GUN ISIGINA CIKARILDI. KAZI BASKANI PROF. DR. REMZI YAGCI, BU YIL CALISMALARIN TAPINAKTA YOGUNLASACAGINI SOYLEDI FOTO: GULHAN DEMIRCI/ MERSIN, (DHA)

’in merkez Mezitli İlçesi’nde kazı çalışmalarının devam ettiği Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde 2600 yıllık tapınak bulundu.

MERSIN'IN MERKEZ MEZITLI ILCESINDE BULUNAN SOLI POMLEIPOLIS ANTIK KENTINDE 2600 YILLIK TAPINAK GUN ISIGINA CIKARILDI. EKIPLER CALISMALARI TAPINAK CEVRESINDE YOGUNLASTIRDI FOTO: GULHAN DEMIRCI/ MERSIN, (DHA)
MERSIN’IN MERKEZ MEZITLI ILCESINDE BULUNAN SOLI POMLEIPOLIS ANTIK KENTINDE 2600 YILLIK TAPINAK GUN ISIGINA CIKARILDI. EKIPLER CALISMALARI TAPINAK CEVRESINDE YOGUNLASTIRDI
FOTO: GULHAN DEMIRCI/ MERSIN, (DHA)

Roma döneminin en önemli liman kentleri arasında gösterilen 3 bin yıllık geçmişe sahip Soli Pompeiopolis’te temmuz ayında başlayan 18’inci kazı çalışmaları aralıksız devam ediyor. Kazı başkanı 9 Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, antik kentte yaptıkları çalışmalarda bir yapı bulduklarını ve bu yapının 2600 yıllık tapınak olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olduğunu kaydeden Yağcı, şöyle devam etti:

“Neresini kazarsanız Roma ve Bizans dönemlerine ait zengin eserlere rastlıyorsunuz. Soli Höyük’te ‘Roma Terası’ olarak adlandırılan alanda geçen yıl Roma dönemi sur platformuna ait döküntü dere taşları ve kerpiç parçaları ile dikdörtgen biçimli bir yapı bulundu. Bu yılki kazılarda yapı açığa çıkarıldı ve yapının yaklaşık 2 bin 600 yıl önce M.Ö. 6- 5’inci yüzyıllarda kullanılan Arkaik bir tapınak olduğunu tahmin ediyoruz. Kazılar sırasında Geometrik dönemden, Bizans dönemine kadar seramik buluntuları, mutfak kap parçaları ve sürahiler açığa çıkarıldı.”

BAKANLIKTAN 50, BELEDİYEDEN 300 BİN LİRA

MERSIN'IN MERKEZ MEZITLI ILCESINDE BULUNAN SOLI POMLEIPOLIS ANTIK KENTINDE 2600 YILLIK TAPINAK GUN ISIGINA CIKARILDI. FOTO: GULHAN DEMIRCI/ MERSIN, (DHA)
MERSIN’IN MERKEZ MEZITLI ILCESINDE BULUNAN SOLI POMLEIPOLIS ANTIK KENTINDE 2600 YILLIK TAPINAK GUN ISIGINA CIKARILDI.
FOTO: GULHAN DEMIRCI/ MERSIN, (DHA)

Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nde bu yıl başlatılan kazı çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı 50 bin lira, Mersin Büyükşehir Belediyesi 300 bin lira, Mezitli Belediyesi de lojistik destek sağlıyor. Aralarında arkeolog, restorator, harita mühendisleri ve öğrencilerin olduğu 70 kişilik ekip, antik kentte yer alan sütunlu caddede, höyük alanında ve Roma villasında kazı çalışmaları yaparak Soli’nin Kolonizasyon dönemini açığa çıkarmayı hedefliyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...