MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) öncülüğünde 9 yıldır sürdürülen Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’ne bu yıl Çin’den Peru’ya dünya şiirinin Türkçe’ye kazandırılmasının yanı sıra, yazdığı şiirlerde Türk diline katkıda bulunan şair ve çevirmen Cevat Çapan layık görüldü.

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün sahibini Ahmet Ada, Celal Soycan, Sina Akyol, Metin Cengiz ve Ogün Kaymak’tan oluşan değerlendirme kurulu belirledi. Kurul yaptığı değerlendirmede modern Türk şiirine verdiği katkının yanı sıra Çapan’ın şiirin insanla ilişkisini yalın bir Türkçe ile yansıtması da göz önünde bulunduruldu.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, her biri kendi alanında edebiyatın yetkin isimlerinden oluşan ödül kurulunun bu yıl usta şair ve çevirmen Cevat Çapan’ı ödüle değer bulmasının sevindirici olduğunu söyledi. Çapan’ın modern Türk şiirine anlatı-şiir geleneğiyle katkıda bulunduğunu kaydeden Aşut, Cevat Çapan’ın şiirin insanla ilişkisini yalın bir Türkçeyle yansıttığını dile getirdi. Ödülün verilmesinde birçok kriter ve sanatsal gerekçe olsa da, kendileri için bu ödülün verilmesindeki en büyük etmenin değerli edebiyatçı Çapan’ın Türk milletinin varlık nedeni olan Türk diline ve dolayısıyla Türk insanının düşünce gücüne yaptığı katkı olduğunu vurgulayan Aşut, bu ödülü almayı kabul ederek Mersin’i onurlandıran edebiyatçı Cevat Çapan’a teşekkür etti.

MTSO’nun girişimleriyle son 9 yıldır Türkiye’de ve Mersin’de edebiyata ilgiyi artırmak, ulusal ölçekte bir verime dönüştürmek, okurların dikkatini nitelikli örneklere çekmek üzere, yapıtlarıyla Türk edebiyatının gelişimine katkıda bulunmuş kişileri onurlandırmak adına Mersin Kenti Edebiyat Ödülleri düzenleniyor.

Usta şair ve çevirmen Çapan, ödülünü aralık ayında Mersin’de düzenlenecek törenle alacak.