Herkes Merkez Bankası faiz uzmanı oldu. Sabah akşam faiz artacak mı artmayacak mı tahminleri yapılıyor. Sanki cebimize bir şey girecekmiş gibi bekliyoruz.

Bankanın faiz politikası(en azından son on yıldır) her şeyin önündeki en büyük engelmiş gibi söylendi duruldu. Banka en sonunda baskılara dayanamayıp faizleri aşağı çekti ancak diğer nedenlerle birlikte döviz krizi patladı.

Banka bu gibi krizlerde belli başlı yöntemleri devreye sokar. Repo ihalesi açmayıp lira sıkışıklığı yarattı, bu da dövizlerin liraya çevrilmesini getirdi, dolar da birkaç kuruş geriledi. Ama neymiş, Banka lirayı normal faizin 2-3 puan üzerinden vermiş. Hemen Merkez “gizliden faiz artırdı” şeklinde yorumlar geldi.
Gün gelir arz, talep sonucu bunun tam tersi de olur. Yarın bu borç verme faizi düşerse ne olacak? O zaman faizler düştü mü diyeceğiz? Merkez piyasaları, piyasalar Merkez’i test ediyor. Banka geçen hafta 1.5 milyar dolar sattı, ibre oynamadı, lirayı biraz sıktı, etkili oldu gibi gözüktü ama yılın üçüncü haftasına yine 3.76-3.80 bandını zorlayarak başladı. Merkez bugün tutar, yine dolar-lira satar, bakarsınız dolar 3 liranın altına düşmüş!.

Para piyasaları her gün kendi şartlarını yaratır, ona göre oynar. Ama bizim faiz korosu yine iş başında: “Merkez şaşırma, faizleri artırma”.
Artırırsa ne olur? Bankanın faizleri yakın zamana kadar yüzde 12’ler düzeyindeydi. Şimdi yüzde sekiz. Demek ki bu oranlar arasında gidip gelinecek. Bunu üzerine çıkılırsa o zaman işler başka olur. Zaten yüzde 8’in altında bir faiz oranı da yakın gelecekte Türkiye için uygun görülmüyor. Yurt dışında ağzını açan bankacısı, ekonomi analisti Türkiye için en az iki puanlık artış olacağını söylüyor. İnanmışlar, bekliyorlar. Merkez Bankası’nı baskı altına alıyorlar. Yurt içinde ise farklı: “Merkez şaşırma, faizleri artırma”.

Hem bankanın son altı aydır pasif duruşunu, piyasalara müdahale etmemesi konuşmayacaksın, sonra da öyle veya böyle faizlerle oynayınca kıyameti koparacaksın. Sanki bir iki puanlık faiz artışı memleketi yerle bir edecek!. Zaten olan olmuş. Faizler artmasa dolar daha da çok zıplayacak, artırırsa bu defa niye artırdın, şunu bunu niye yapmadın? diye.

Yıllarca yüksek faizle gelen sıcak paraya ses çıkarmayanlar şimdi düşük faizle dolar gelsin diye bekliyor. Bu artık bugünün konusu değil. Geçmiş olsun. Şimdi çözümler, öneriler gırla gidiyor.
Olan oldu önümüzdeki maçlara bakalım. En azından Temmuz ayına kadar büyük çoğunluğu Türkiye’yı yakından etkileyecek o kadar çok iç dış değişkenler ve oynaklıklar var ki, umarız “bugün dünü” aratmaz”. En iyisi yılın ikinci yarısını nasıl kurtarırız ona bakalım.