ANKARA-Merkez Bankası, Haziran ayında tüketici fiyatlarında kırmızı et fiyatlarındaki yüksek artış eğiliminin devam ettiğinin altını çizerken; fındık, yer fıstığı, badem içi gibi kuruyemiş fiyatlarındaki yüksek artışların da hız kesmeden sürdüğünü bildirdi.

Merkez Bankası, Haziran Ayı Fiyat Gelişmelerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Tüketici fiyatlarının Haziran ayında yüzde 0.51 oranında azaldığı ve yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 7.20’ye düştüğü anımsatılan değerlendirmede, “Gıda fiyatlarındaki düzeltmenin sürmesiyle bu grupta yıllık enflasyondaki düşüş belirginleşmiştir. Petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkisiyle enerji grubunda yıllık enflasyon düşmüştür. Bu dönemde döviz kuru etkilerine bağlı olarak temel mal grubu enflasyonu sınırlı bir oranda yükselirken hizmet enflasyonu yüksek seviyesini korumuştur. Bu doğrultuda, çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yatay bir seyir izlemiştir” ifadelerine yer verildi.

Haziran ayı gelişmelerine göre; mevsimsellikten arındırılmış verilerle enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimleri incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinde bir önceki aydaki yüksek seviyelerin korunduğu görüldü. Hizmet enflasyonu ana eğilimi geçen ayın ardından bu dönemde de yataya yakın seyrederek yüksek seviyesini korurken temel mal enflasyonu ana eğilimi sınırlı bir artış kaydetti.