100 Türk akademisyenin Almanya Başbakanı Merkel’e mektup yazıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Başbakan Davutoğlu’nu şikayet etmeleri ve Türkiye’yi ziyaretini iptal etmesini istemeleri doğrusunu söylemek gerekirse hiç yakışık almadı.
Hele de mektupta, Erdoğan ve Davutoğlu’nun etnik köken ve cinsiyet temelli ayrımcılık yaptıklarının, nefret suçu işlediklerinin belirtilmesi vahimdir.
Yine mektuptaki, gazetecilere ve bilim insanlarına baskı ve sansür uygulandığı, yayın organlarının basıldığı, gösteri özgürlüğüne müdahale edildiği, can güvenliğinin ve ifade özgürlüğünün sağlanmadığı, yaşam hakkının güvence altına alınmadığı gibi ifadeler de üzücüdür.
++
Böyle bir mektup ancak bir sömürgenin aydınlarınca yabancı bir ülkenin başbakanına yazılacak niteliktedir.
İyi ki Merkel bu mektubu dikkate alarak Türkiye ziyaretinden vazgeçmemiş ve aydınlara şöyle bir yanıt vermemiş:
“Özgür seçimlerin yapılabildiği, sağlam demokratik geleneklere sahip bir ülkenin aydınlarının seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı ve Başbakanları ile siyasi platformda mücadele edeceklerine onları bir yabancı ülkenin başbakanına şikayet etmeleri karşısında hayretler içinde kaldım. Bunu aydın ve akademisyen kimliklerine kesinlikle yakıştıramadım.
100 Alman akademisyen, söz ve uygulamalarımı ülke içinde eleştirmek ve siyasi mücadeleye girmek imkanı varken Cumhurbaşkanınız Erdoğan ve Başbakanınız Davutoğlu’na mektup yazıp beni şikayet etselerdi doğru olur muydu, aydın kimliklerine yakışır mıydı?”
++
Mektubu yazanlar arasında Fethi Açıkel, Cengiz Aktar, Zeynep Ayata, Koray Çalışkan, Mustafa Görkem Doğan, Ferdan Erkut, Zeynep Gambetti, Mehmet Karlı, Nuray Mert, Özgür Mumcu, Baskın Oran, Yüksel Taşkın ve Tahsin Yeşildere gibi aşina isimler de bulunuyor. Özellikle ulusal onuru her şeyin üzerinde tutan rahmetli gazeteci Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu’nun bu mektupta imzasının olması düşündürücüdür.
++
Türkiye’nin sorunlarını Türkler çözmelidir. Nokta.