G7 zirvesinde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kosova – Sırbistan görüşmelerini değerlendirirken Kosova’nın, BM’ye dahil olmasının şart olduğunu ifade etti.

Angela Merkel, Belgrat ve Priştine arasında sürdürülen görüşmeler çerçevesinde, Kosova’nın BM’ye olması için Sırbistan ile anlaşılabilineceğini belirtti.

Sırbistan’ın, Kosova’nın BM üyeliğini onaylamasının, Sırbistan’ın, Kosova’nın bağımsızlığını kabul ettiği anlamına gelmediğini de ileri sürdü. Başbakan Angela Merkel, bütün bu konuştuklarını, Berlin’de, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiçe aktardığını ve olumu yanıt aldığını da vurguladı.

Sırbistan medyası ise bu konuşmasını manşetten verirken, Başbakan Merkel’in, Sırp Hükümeti’nden Kosova’nın Birleşmiş Milletlere dahil olmasına engel yaratmamasını istediği ifadesine yer verdi. Konuşması, Sırbistan’da özelikle aşırı milliyetçi partiler tarafınca tepkiyle karşılanırken, Kosova’da memnuniyet yaratı. Başbakan Merkel’in konuşmasını Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga , Başbakan İsa Mustafa ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi memnuniyetle karşıladı.