Almanya’daki seçimlerde ırkçı partisinin meclise girmesi pek çok tepkilere sebep oldu. Hem parti binasının önünde hem de ülkenin çeşitli şehirlerinde protesto gösterileri yapıldı.

Ancak önce şunu sormak gerekir: Almanya’da ne değişti? AFD nasıl oldu da seçmenlere ulaştı, onları ikna etti?
Mültecilerle ilgili önce sınırları açıp sonra sert tedbirler alınması mı kafaları karıştırdı?
Yoksa Almanlar refah düzeylerini koruyamayacakları korkusu içinde mi tepki verdiler?
Çoğunluk sonuçları Merkel’in mülteci politikasına bağlıyor.
Başbakan Angela Merkel! 2015 Eylül ayında tarihi bir karar almıştı.

İnsani bir felaketi önlemek için binlerce mültecinin bürokratik engellemeler olmaksızın Almanya’ya gelmesine izin vererek. Eleştiriler ve tepkilerden korkunca, mültecilere karşı duran birine dönüştü. Seçim kampanyası sırasında 2015’in bir daha tekrar etmeyeceğini söyleyerek iki yıl önce hata yaptığını kabul etmiş oldu. Oysa en azından sözünün arkasında durarak “yaptığımız doğruydu, insani bir hareketti” deseydi belki daha başarılı olacaktı. Oysa yaptığı işin arkasında durmayarak, kendi kendisini hatalı başbakan ilan etmiş oldu. Bana göre oy kaybetmesindeki büyük etkenlerden birisi de budur. Üstelik kaybettiği oy oranı öyle küçük bir oranda değil.
SPD ise bence yeni lider Schulz ile hayat bulamadı. Söylemleri pek yeterli gelmedi liderin karizması da öyle. Sonuç, bana göre belliydi.

Irkçı parti AFD’ye gelince; zaten altta yatan yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı ya da İslamofobi, Almanya’yı, dahası, Avrupa’yı sert keskin duvarlarla korumaya dönüştü. Görmezlikten geldikleri ırkçı söylemli parti AFD şimdi mecliste gözlerinin içine girecek.
Meclis’e ırkçı bir partinin girmesi Almanya’nın elini güçlendirmeyecek tam tersi… Trump’ın ırkçı söylemlerinden rahatsız olan Merkel’in, ülkesindeki bu “ırkçı başarı” onun hep zayıf yanı olarak varolacak.

Koalisyon olasılıkları pekçok ama en kolayı eski kolisyonun devam etmesi. Yeşiller aldı azalıyor rağmen pek havalı demeç veriyor. Zaten seçildi eyaletlerde de yaptıkları net bir değişim yok. Ama süs gibi yine koalisyona ortak edilebilme olasılığı her zaman mevcut.
AFD ile koalisyona kimsenin yanaşmayacağı kesin.
Türklere sürekli, Erdoğan’ı seçen %50 seçmenin olduğu ülkenin insanlarsınız, onu seçen sizler de onun gibisiniz o zaman” diye Türklerin yüzüne sürekli aşağılayıcı sözler söyleyenler biraz geride durucak artık.
Şimdi bunun karşılığı olarak Türklerin de Almanlara, Nazileri hortlattınız Irkçı partiyi seçtiniz, siz ırkısınız” mı demesi gerekiyor?
Ama acı olan dünyada ırkçı ve totaliter bir yükselişin kendini göstermesidir.

FACEBOOK YORUMLARI