Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsveçli mevkidaşı Stefan Lofven ile düzenlediği ortak basın toplantısında, mültecilere daha fazla haklar sağlayacak Ortak Avrupa İltica Sistemi’nin yenilenmesinin kağıt üzerinde kalmaması, pratikte de uygulanması gerektiğini söyledi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsveç Başbakanı Stefan Lofven ile mülteci krizinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi. Merkel ve Lofven görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Merkel, ortak tutumun ortak iltica sistemine bağlı olduğunu kaydederek, “Ortak Avrupa İltica Sistemi sadece kağıt üzerinde kalmamalı, pratikte de olmalı. Bunları, mültecilerin yerleştirilmesi ve mültecilerin kayıt edilmesi görevinin minimum seviyede düzenlenmesi için söylüyorum. Bu durum mevcut anlaşmaların dışında talep ettiğimiz bir şey değil, üzerinde anlaştığımız mevcut kuralların uygulanması için talep ettiğimiz bir konu” dedi.
Almanya ve İsveç’in iltica yetkisi verilen ve daha sonra da üye ülkelere adil bir şekilde dağıtılan mültecilerin paylaştırılmasında bağlayıcı kontenjan ya da sayıların gerekliliği konusunda hemfikir olduğunu aktaran Almanya Başbakanı Merkel, “Ancak, şu noktada bu durumdan çok uzaktayız. Avrupa’da adil dağılıma ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.