Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine Berlin’e gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, haftalardır tartışılan Yunanistan’ın borçlarının yeniden yapılandırılması konusunu Merkel’le yüz yüze görüştü. Bir saatlik görüşmenin ardından basının karşısına geçen Merkel ve Çipras, sert açıklamalardan kaçındı

DİYALOGDAN BAŞKA YOL YOK

Almanya’ya yeni bir işbirliği çağrısı yapan Aleksis Çipras,”Birbirimizi daha iyi anlamalıyız. Sorunları aşabilmemiz ve çözüm bulmamız için diyalogtan başka yol yok” ifadelerini kullandı.
Yunanistan’ın yaşadığı sorunları yabancılara mal etmenin doğru olmayacağını belirten Çipras, Avrupa Birliği’nin yardım proğramının Yunanistan’a büyük zararlar verdiğini “Bu program bizim için bir başarı hikayesi değildir. Bu programın bizim ekonomimiz üzerinde yıkıcı bir etkisi olmuştur” sözleriyle dile getirdi.
NE YUNANLILAR TEMBEL,
NE DE ALMANLAR SUÇLU
Tarafların birbirini suçlamaktan vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Aleksis Çipras,”Ne Yunanlılar tembel, ne de Yunanistan’daki durumdan Almanlar sorumlu. Yerleşmiş olan bu anlayışı aşmamız için çok çalışmalıyız” diye konuştu. (DHA)