Almanya Başbakanı Angela Merkel, Danimarka’nın yeni Başbakanı Lars Lokke Rasmussen’i kabul etti. Merkel ve Rasmussen iki ülke arasındaki ilişkinin yanı sıra göçmen sorunun da ele aldığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

 

Merkel, AB liderlerinin yaşanan göçmen krizini müzakere etmek için yapılacak herhangi bir toplantıya katılmaya hazır olduklarını söyleyerek, AB İçişleri Bakanlarının zaten soruna çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.
Merkel, “Devlet ve hükümet başkanları, ön çalışmaların tamamlanması halinde acil bir toplantı yapılmasına ihtiyaç duyulursa görüşmeye hazırlar” dedi. Sorunla daha iyi mücadele edilebilmesi için zaten AB düzeyince oldukça yoğun bir çaba sarf edildiğini kaydeden Merkel, “Yapılacak bir zirve, ön çalışmaların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilmesi daha anlamlı olacak. Çok şükür ki Almanya ve Fransa arasında yaşanan soruna çözüm sunabilecek ümit verici, üst düzey bir anlaşma zaten mevcut” ifadelerini kullandı.
Danimarka Başbakanı Rasmussen ise diğer ülkelerin mülteci kabul etmezken Almanya ve diğer üye devletlerin mültecilerin büyük çoğunluğu kabul etmesinin adil olmadığını kaydederek, “Adil masraf paylaşımı kendi içinde çözüm değildir. Gerçek bir koruma için Avrupa’ya gelen mültecilerin kabul edilebilmesi için bu sayının azaltılması gerekiyor” açıklamasını yaptı.