MANİSA Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, kentte kaçak olduğunu tespit ettikleri iki kreşi kapattıklarını söyledi. Konan, ucuz olması nedeniyle merdiven altı kreşleri tercih eden ailelere uyarılarda bulundu.

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, kaçak kreşlerle ilgili çok fazla şikayet aldıklarını belirterek, yaptıkları denetimlerde ruhsatsız olduğu belirlenen ikisini kapattıklarını açıkladı. Konan, ailelerin daha çok ucuz olduğu için buraları tercih ettiğini belirterek, çocukların gelişim döneminde işinin ehli olmayan kişiler tarafından eğitilmesinin tehlikeli olduğunu ifade etti. Konan, “Vatandaşlarımızın huzurevleri, kreşler, aile danışma merkezleri konusunda uyarıyoruz. Bu yerlere çocuklarını, yaşlıları emanet ederken mutlaka ilgili kurumlardan ruhsat alıp almadıklarını araştırmalarını istiyoruz. Bununla ilgili bize de ihbarlar geliyor. Ruhsat almamış kaçak kreşler, huzurevleri, aile danışma merkezlerinin olduğuyla ilgili bilgiler geliyor. Hemen devreye girip gerekli çalışmaları yapıyoruz. 2016’da iki kaçak kreş tespit ettik ve kapattık. Kreşler yılda iki defa bizim tarafımızdan denetleniyor. Eğer uygunsuzluk varsa ceza kesiliyor. Kaçak kreşler vatandaş ihbarı ile ortaya çıkıyor. Vatandaş evde çok fazla ses çıktığını söylüyor. Gidip bakıyoruz ve oranın kreş olarak kullanıldığını görüyoruz” diye konuştu.

Ailelerin çocuklarını emanet ederken buraların ruhsatlı olup olmadığını araştırmalarını isteyen Konan, “Aileler fiyattan daha çok kreşin niteliğine ve niceliğine dikkat etmeli. Veliler biraz para konusunda dikkat ediyorlar, ucuz olan şeyden de çok iyi sonuçlar elde edemiyorsunuz. Manisa’da da bizim tarafımızdan denetlenen sadece bir aile danışma merkezi var. Bunun dışında varsa bilsinler ki mutlaka kaçaktır. Buralara itibar edilmemeli. Vatandaşlar bu işin eğitimini almış kişilerden hizmet almalı. Özellikle çocukların emanet edildiği yerlerle ilgili denetleme yapılıp, yapılmadığını araştırmalarını tavsiye ediyorum. Çocuklar bizim geleceğimiz ve ehil ellerde, uzman insanların eğitim verdiği kreş ve gündüz bakımevlerinde eğitim almalı” dedi.