Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, “Memurlara ikramiye verilmesi şart. Memurlara ikramiye verilmesi konusunu yeni bütçe kapsamına almasını istiyor ve bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Zengin, yaptığı açıklamada, Aralık ayı TÜFE oranı ile memur ve emeklilerine enflasyon farkı alacağı doğduğunu söyledi. BASK Genel Başkanı Zengin, “TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Aralık ayı enflasyon oranı (TÜFE) yüzde 0,21 artarak, 2015 yılının 12 aylık enflasyonu yüzde 8.81 olarak gerçekleşmiştir. Memur ve emeklileri, 2015 yılının ilk altı aylık enflasyon farkıyla birlikte Ocak ve Temmuz aylarında yapılan toplam yüzde 7,76 oranındaki artış ile Aralık ayının yüzde 8,81’lik enflasyonu karşılaştırıldığında, Ekim ayından itibaren cepten yedi. Memur ve emeklilerinin Aralık ayı sonu itibariyle yüzde 1,05 oranında enflasyon alacağı doğdu” ifadelerini kullandı.

“2015’İ KAYBETTİK”

2015 yılında Nisan ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş nedeniyle başlayan ek vergi kayıplarına, Eylül ayından itibaren de tüm memurların aylıklarından, emeklilik kesintisinin artırılması nedeniyle yapılan aylık 19,84 lira ek kesintinin eklendiğini belirten Zengin, sonuç olarak, yıllık büyümeden refah payı alamayan ve tamamına yakını yoksulluk sınırının altında aylık alan memur ve emeklilerinin 2015 yılını kayıpla kapattığını vurguladı.

MEMURA İKRAMİYE ŞART!

BASK Başkanı Zengin, enflasyon farkının ödenmesi veya ödenmemesinden önce memurların rahat nefes alabilmesi için hükümetin yeni adımlar atmasına ihtiyaç olduğunun altını çizerken, şunları kaydetti:
“Hükümet, kamuda istihdam edilen işçilere her yıl 2 adet tam (26 günlük ücret tutarı) 4 adet yarım (13 günlük ücret tutarı) ve 1 kez de 500 lira tutarında denge ödeneği adıyla toplamda 7 ikramiye vermektedir. Kamu işçilerine toplu sözleşme ile verilmekte olan ikramiyenin, yasa kapsamında olmasına rağmen memurlarla yapılan toplu sözleşmelerde gündeme gelmemesi hem hükümetin hem de pazarlığı yürüten sendikaların ayıbı ve utancıdır. 2016 yılı başlamışken hükümetin memurlara bir jest yaparak, toplu sözleşme masasında çözülmesi gerekirken gündeme dahi gelmeyen memurlara ikramiye verilmesi konusunu yeni bütçe kapsamına almasını istiyor ve bekliyoruz.

“HAYIRLI BİR İHLALDE DAHA BULUNUN”

Hükümet, nasıl toplu sözleşmede karara bağlanması gereken harcırahı, ölüm ve doğum yardımlarını 4688 sayılı Yasanın 28’inci maddesini ihlal ederek tek taraflı belirliyorsa, aynı şekilde hayırlı bir ihlalde daha bulunarak memurlara ikramiye verilmesi konusunu da tek taraflı olarak çözmelidir.”