Ağustos ayı enflasyonu, aylıklarda dolar bazındaki erime ve gelir vergisi diliminin değişmesiyle oluşan ek vergi kayıpları memurların geçimini zorlaştırdı. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla masrafları artacak memurlar ikramiye talebinde bulundu. Bask Genel Başkanı Bayram Zengin,  Kurban Bayramı öncesi memurlara bir maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiğini söyledi.Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, yaptığı yazılı açıklamada, Ağustos ayı enflasyonu, aylıklarda dolar bazındaki erime ve gelir vergisi diliminin değişmesiyle oluşan ek vergi kayıplarının, memurlara Kurban Bayramı öncesinde bir maaş tutarında ikramiye verilerek telafi edilmesi gerektiğini ifade etti.
“TÜİK RAKAMLARINA İNANMIYORUZ”
TÜFE’nin Ağustos ayında yüzde 0.40 artarak 2015 yılının ilk 8 aylık enflasyon oranının yüzde 5.27 olarak gerçekleştiğini belirten Bayram Zengin, şu ifadeleri kullandı:
“TÜİK rakamlarını inandırıcı bulmadığımızı defalarca kamuoyu ile paylaştık. Ramazan ayında bile enflasyonu düşürmeyi başaran TÜİK’in yöntemlerini takdire şayan bulmuştuk. BASK olarak, genel tüketim kalıplarına göre değil, ücretlilerin tüketim kalıpları dikkate alınarak farklı bir hesaplama yöntemine göre ücretlilerin enflasyon hesaplaması yapılması gerektiğini ifade ettik. İstatistiklerle ne kadar oynanırsa oynansın, memurların ve emeklilerinin kayıplarını saklamak veya gizlemek mümkün değildir.
Nitekim, 3-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında dolar bazında memurlar aylıklarındaki kayıp, aşağıdaki Tabloda görüleceği gibi en düşük aylıklı memurda bile 38 dolar 63 sent olmuştur. Aylıklar ve dolardaki artış yükseldikçe kayıplar da artmakta ve yükselmektedir. Özellikle 2014 yılının yetkili sendikalar tarafından hükümete hibe edilen enflasyon farkı, tüm memur ve emeklilerini ölünceye kadar yakmaya devam edecektir. Bunlara ilaveten, Nisan ayında başlayan ve her ay bir başka gurubun eklenmesiyle yılsonuna kadar tüm memurları kapsayacak olan yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş ile de en düşük aylıklı memurda 57 lira ek gelir vergisi ödemesi, kayıpları katmerleştirmektedir.
Hükümet ile Memur-Sen arasında 2016-2017 yılları için imzalanan ve memurunun yoksulluğunu perçinleyen başarısız toplu sözleşme ile memur ve emeklilerinin aylıklarına ‘Diş kirası’ kabilinden verilen artışlar, hem enflasyon karşısında hem de dolar kurundaki yükselme karşısında, daha imzaların mürekkebi kurumadan erimeye başlamıştır.”