Van Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden geçen yıl mezun olan Erkan Kanat, evinin bir odasını resim atölyesine dönüştürdü. Kanat, bugüne terör olaylarıyla gündeme gelen memleketi Çukurca İlçesi’nin bundan böyle resim ve sanatla  anılmasını istediklerini söyledi.

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde 10 nüfuslu bir ailenin çocuğu olan 25 yaşındaki Erkan Kanat, zor koşullarda kazandığı Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden geçen yıl mezun oldu. Kanat, kendi çabasıyla memleketi Çukurca’daki evinin bir odasını resim atöylesine dönüştürdü. Yağlı boya ve karakalem çizdiği resimlerine komşu ülke Irak’tan bile talep olduğunu anlatan Kanat, terör olaylarla gündeme gelen Çukurca’nın artık resim ve sanatla anılmasın istedğini söyledi. Hayalinin bir gün ünlü bir ressam olmak olduğunu da belirten Kanat şöyle konuştu:

“Annem ev hanımı, babam esnaf. Bu yeteneğimi çocukluktan beri gördüğüm her şeyi çizmeye başlayarak geliştirdim. Zaten küçüklüğümden beri resim öğretmenliğine hevesim vardı. Resim her zaman benim önceliğim oldu. Bütün imkansızlıklara rağmen terörün gölgesinde ben hep hayallerimin arksından koştum. Öğrenciyken iki kez resim sergisi açtım. İlk sergim Van büyük AVM de oldu. Sınıfça yaptık bu sergiyi. İkinci sergimi geçen yıl Çukurca da yaptım. Çukurca’nın kültürel değerlerini, dokusunu tarihi eserlerini yaptığım çalışmalarla gün yüzüne çıkarmaya çalıştım. Bu sergime özellikle Çukurca kaymakamı Mehmet Mut’un büyük katkıları oldu. Kendisine teşekkür ediyorum.”

Çukurcalı gençlere olanak verilmesini de isteyen genç ressam Kanat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çukurca çok yetenekli gençler var. Ama imkanları olmadığı için kaybolup gidiyorlar. Amacım bu yetenekli gençleri kazanmak için bir atölye yapmak ve en büyük önceliğim bu. Yetkililerden de destek bekliyorum. Bundan sonra bütün enerjimi Çukurcalı gençler için harcayacağım. Bugüne kadar hep terörle anılan Çukurca ilçemizin görülmeyen yüzleri var. Artık önceliğimiz o yüzleri birer ressam yapmaktır. Çukurca artık terörle değil, resimle, sanatla, sporla anılsın istiyorum.”