“Memleketi Ben Kurtaracağım” diye ortaya çıkalı epey oldu; bekleyelim, görelim bakalım nasıl yapacak dedik ama henüz şöyle okkalı bir faaliyetine tanık olan yok (!)

Şimdilerde, “Cumhuriyet elitleri” diye atıp tutan çamurculara, gerçekleri hatırlatmak ve onların foyalarını ortaya çıkarmakla meşgul. Aslında bu da bir kurtarma faaliyeti değil midir? “Memleketi Ben Kurtaracağım”, tabii ki müthiş bir ironi ve karşı duruş ama bunu söylemek bile, çok özel bir yüreğe sahip olmayı gerektirir.

İşte bu yürek de Gülse Birsel’de var. Diyor ki, Memleketi Ben Kurtaracağım hakkında: “Bu kitapta, hem ülkeyi yönetmeye talip olduğum bazı siyasi yazılar hem de politikayla hiiiç ilgisi olmayan makaleler bulacaksınız. Misal ilk bölümde otobiyografimi kaleme aldım. Henüz genç bir kız olduğum için yedi yazıda bitti. Gülecek bir şey yok, daha bir espri yapmadım!

Kitapta ayrıca, diyetten antidepresanlara, astrolojiden sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiğine, pek çok anekdot ve tavsiyem var. O bölüme bir kişisel gelişim kitabı muamelesi yapabilirsiniz. Yazıları dikkatle okuyup, benim yaptıklarımı asla yapmazsanız, kişisel olarak gelişeceğinize inanıyorum.

Yani ismine aldanıp sadece siyaset okumak için kitabı alan ve şu an iade etmeye karar verenler, paranızı geri vermeyeceğiz! Yedim bile ben o parayı! Simitle üçgen peynir aldım, yedim. Paranızı değil, ama ülkenin hâli yüzünden kaybettiğiniz kahkahanızı geri verebilirim belki. Ümidim o.

Milletçe ortak üst kimliğimizin bir huni olabileceği, kafayı sıyırdığımız şu dönemde, bir iddiam var: Kapaktaki cankurtaran üniformalı temsili fotoğrafımın da anlattığı gibi, memleketi ben kurtarabilirim! En azından denerim. Durumumuz daha iyi olur mu, bilmiyorum. Ama daha kötü olamaz diye düşünüyorum! En azından acık güleriz be? Ha?”

Kaybettiğiniz kahkahamızı geri verebilmeyi başardığın için teşekkürler Gülse Birsel.