Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sosyal medyadan başlattığı ankette Ankara Metrosunda kadınlara ayrı vagon uygulamasını denenmesinin isteyip istenmediğini sordu. Evet deneyelim diyenler ile hayır,denemeyelim diyenler arasında büyük bir fark görülmezken, Ankara metrosu yakınlarında yaptığımız sokak röportajında vatandaşın düşüncelerini aldık.

Düşüncelerine başvurduğumuz vatandaşların bir kısmı böyle bir şeyin olabileceğini söylerken bir kısmı da kesinlikle olmaması gerektiğini vurguladı. Melih Gökçek’in bu fikri üstüne görüşünü sorduğumuz Ahmet D. şunları söyledi:

“Kadınlara ayrı vagon uygulaması saçma geliyor. Kadın-erkek eşittir. Ayrım yapmaya gerek yok. Bu ülkede eşitlik var diye düşünüyorum, öyle olmasını umuyorum.”

Görüşüne başvurduğumuz başka bir vatandaş ise metroda kadınlara ayrı vagon uygulamasını erkeklere değil, kadınlara sormak gerektiğini ve onların görüşü alınmadan bu uygulamaya geçilmemesi gerektiğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlar rahat edecekse böyle bir uygulama olabilir. Bir seçenek durumu olabilir, isteyen orada isteyen burada olabilir.”Emekli öğretmen olduğunu söyleyen Fatma G. ise uygulamanın gereksiz olduğunu düşündüğünü belirterek şunları ekledi:

“Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, böyle bir şey olabilir mi? Olmaması lazım, eşitlik olmalı, bence gereksiz. Sonuçta herkes aynı gidip geliyor. Bu uygulama ayrımcılığı körükler.”

Ankara sokaklarında Melih Gökçek’in metroda kadınlara ayrı vagon uygulamasına dair önerisiyle ilgili nabzını yokladığımız vatandaşlar kesin bir düşüncede birleşemezken, sözü kadınlara bırakmanın en doğru davranış olacağı kanaatindeler. Ankara metrosunda kadınlara ayrı vagon gelir mi, ilerleyen günlerde göreceğiz.