MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Başbakan Davutoğlu’nun beş şehidin geldiği saatlerde, Sur’u İspanya’nın Toledo şehri gibi yeniden yaparak turizme kazandıracaklarına yönelik talihsiz açıklamalarla meşgul olduğunu belirterek, “Türkiye’nin bütün meselelerine müteahhitlik gözüyle yaklaşan AKP zihniyeti, ne yazık ki bölgedeki bölücü kalkışmayı dahi anlayabilmiş değildir. Devleti geriye çekerek terör örgütüne bölgede nüfuz alanı yarattıklarını göremeyen Başbakanın, yıkılan binaları restore ederek meseleyi bitirebileceğine inanacak bir ufka sahip olması Türkiye için talihsizliktir. Bu zihniyet yıllardır dağdaki örgütün silahını bırakacağı aldatmacasıyla bölücü talepleri bir bir yerine getirme gafletinde bulunmuştur. Buradan Davutoğlu’na soruyoruz: Sizler siyasi ve ticari hesaplar yaparak Sur’u yeniden inşa ederken şehit olan Mehmetçiklerimizi de geri getirebilecek misiniz?” dedi.
Çetin yazılı açıklamasında Diyarbakır Sur’dan peş peşe gelen şehit haberlerinin Türk milletini derinden sarstığını bildirdi. Şefkat Çetin, “Aylardır terörle mücadele haberlerini büyük bir sabır ve dikkatle takip eden başta milliyetçi ülkücü camia olmak üzere, Türk milleti biran önce etkili sonuçlar alınmasını beklemektedir. Ancak her gün gelen şehit haberleri sabır ve tahammül sınırlarımızı zorlamaktadır” dedi.
Partisinin etkili bir terörle mücadelenin Türkiye’nin selameti için bir zaruret olduğunu her zaman dile getiren bir düşünceye sahip olduğunu hatırlatan Çetin, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Emniyet Teşkilatımızın fedakâr mensuplarının uğruna şehitler verdiği vatan savunması hepimiz için kutsaldır. Şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarında milletimizin ebediyen huzur içerisinde yaşamayı sürdürmesi için gerektiğinde bedel ödemeyi yücelten bir inanca ve kültüre sahibiz. Vatanımız için can verir şehit oluruz ancak vatanımıza göz dikene de bunun bedelini ödetiriz” dedi.