Türk A Milli Futbol Takımımız Fransa’daki Avrupa Şampiyonası’ndan Çek Cumhuriyeti maçın 2-0 kazanarak, grubundan üçüncü olarak evine döndü.

En iyi üçüncü olabilmek için Belçika-İsveç,  İtalya İrlanda Cumhuriyet’i maçlarına beklemeye koyuldu. Yani bir beklenti ile yoluna devam edecekti. Dün gece tüm Türkiye ve Avrupa’daki Türkler bu heyecan ile televizyon başına oturduk.

Yaşadığım İsveç’te İsveç kaybetsin diye hop oturduk, hop kalktık. Dualar ettik. Dualarımız kabul oldu. İsveç Belçika’ya 1-0 yenildi.

Gecenin sürprizi İtalya gibi dünya devini 1-0 gibi bir skorla deviren İrlanda Cumhuriyet’i yaptı. O yoluna devam etti.
Türk A Milli Takımı’nın o meşhur ve iddialı “Biz bitti demeden bitmez” sloganı aklıma bir anda geldi.

Zaten daha turnuva başlamadan kafayı buna takmıştım. Çok iddialı bir slogan. Takımdaki oyuncuları strese sokacağı kesin  bir slogan. Belki bunu düşünen akıllı, futbolculara baskı kuralım mantığı ile hareket etmiştir, ancak futbolcunun panzehirinin stres olduğunu göz önünde tutamamış.

Son Çek Cumhuriyet’ine kadar bu slogan alınan mağlubiyetlerle yerini sükûnete teslim etmişti. Ne zaman Çek Cumhuriyet’ini 2-0 yendik. Bu Biz sloganı tekrar canlandı..
İLK ÖNCE KENDİ
GÖBEĞİNİ KESEMEYİ ÖĞREN SONRA İDDİALI OL
Yine televizyonlarda attık, tuttuk biz bitti demeden bitmez diye sonra aynı kedi gibi kuyruğumuzu sıkıştırdık İsveç ve İrlanda Cumhuriyet’i maçlarına pısırık kedi misali oturup sıvıştırdık.

Bu mu, biz bitti demeden, bitmez anlayışı?
Nitekim de İrlanda Dünya devi İtalya’yı devirdi. O yoluna devam etti. Türk A Milli Futbol Takımı’nın o bitmez sloganını da bitirdi.
Onun için böyle uluslararası müsabakalarda, mütevazilik, sessiz ve derinden gitmekte fayda var.

Takımı stresten uzak tutmak en önemlisi. Kendi göbeğini kendin kesecek duruma gelmeden, böyle akla gelen saçma sapan sloganlar ile tribüne oynamanın bedeli vardır.
Belki böyle sloganlar Türkiye’de tutar, ancak buralarda bir harbiyesi yoktur. İşte  o kadar takım bu turnuvaya katıldı. Aralarında, futbolda dünyaca söz sahibi nice takımlar var.
Bir tane gösterin, böyle iddialı bir slogan ile gelen vardı, yok. Neden biz?

Çünkü olaya profesyonellikle eğilmiyoruz. Bir akıllı, Türk milletinin aklınca ruhuna hitap edecek ya, attı ortaya bunu federasyonda sahiplendi. Bunun başka bir tarifi yoktur.
Derler ya, kelin merhemi olsa ilk önce kendi başına sürer diye.
Federasyon da böyle işte. Kim önüne bir şey getirirse hemen atlamış. Bu ne getirir ne götürür dememiş.