Kahpe darbe girişiminin önlenmesinde ve tarihe bırakılan belgelerde en önemli unsurların başında kuşku yok ki medya da gelmektedir.

Kalleş ve kahpe terör örgütü FETÖ’nün demokrasiye, cumhuriyete ve Türkiye’nin parlamenter demokratik rejimine karşı giriştiği silahlı ve kanlı kalkışmanın tanıkları muhabirler, foto muhabirleri ve haber kameramanlarıdır kuşku yok ki.

Ayrıca medya patronları, yazı işleri ve haber merkezleri ile bu alçakça darbe girişimine karşı çok net bir şekilde tavır almıştır.
Demokrasilerin vaz geçilemez en önemli yönü halkın iradesini ortaya koyduğu seçimlerdir.
Türkiye geçmişte yaşadığı askeri darbelerle hiçbir şey kazanmadığı gibi yıllarını da kaybetmiştir.
15 Temmuz haftasında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği de sergileri ile meslektaşlarımızın tanıklıklarını ortaya koyuyor.
“Fotoğraflarla 15 Temmuz” sergimiz Dünya Enerji Zirvesi’nde İngilizce olarak sunuldu.

“Fotoğraflarla 15 Temmuz” 11 Temmuz saat 11.00’de Ankara’da Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Sergi Salonu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımı ile açıldı. 20 Temmuz’a kadar açık kalacak sergide 23 foto muhabirinin 15 Temmuz gecesine ilişkin fotoğrafları ve hikayeleri yer alıyor.
Sergi de fotoğrafta yer alan vatandaşlarla fotoğrafı çeken foto muhabirleri de ilk kez buluşuyor.
Öncelikle derneğimizin yöneticilerini bu önemli sergi nedeniyle kutlarım.

İşte tarihe tanık olan gazetecilerin eserleri ile ortaya koyduğu kanlı vahşet olan darbe girişimi ancak böyle unutulmaz ve akıllarda kalır.
Bu serginin dünyanın her ülkesinde açılması için Başbakan Binali Yıldırım’ın devreye girmesi gerekir.
Haber kameramanlarının çektikleri videolardan oluşan bir film de bu sergi sırasında sürekli oynatılmalıdır.
15 Temmuz’un birinci anma yılında tüm medyayı gösterdikleri dik duruş için, tüm meslektaşlarımı da haber, fotoğraf ve videoları için canı gönülden kutluyorum.
Unutulmasın ki özgür ve özerk medya demokrasilerin olmazsa olmaz en önemli unsurlarının başında gelir.