Bir okuyucum, “Neden Fox TV gümbür gümbür muhalefet yaparken, diğer bir çok televizyon ve  gazete adeta iktidarın yayın organı gibi hareket ediyor” diye sordu.

Bir okuyucum, “Neden Fox TV gümbür gümbür muhalefet yaparken, diğer bir çok televizyon ve gazete adeta iktidarın yayın organı gibi hareket ediyor” diye sordu.
Bu sorunun yanıtı son derece basit. Fox TV sadece medya işiyle uğraştığı için cesur olabiliyor, diğer kanal ve gazetelerin çoğunun patronu ise bankacılıktan turizmciliğe, müteahhitlikten liman işletmeciliğine, Hava taşımacılığından sigortacılığa kadar birçok başka işle uğraştığı için iktidarı ve bürokrasiyi kırmayı göze alamıyor.
Örneğin NTV, Star TV, CNBC-E, Kral TV gibi yayınların sahibi olan Doğuş Grubu’nun medya dışı işlerinden bazılarını sayalım: Garanti Bankası, 13 uluslararası otomobil markasının ithalatçısı ve dağıtımcısı, yurt içinde ve dışında toplam tutarı 4.2 milyar dolar olan inşaat işleri. Ve ayrıca otelcilik, marinacılık, mağazacılık, mücevhercilik ve hatta lokantacılık. Diğer işleri itibariyle attığı her adımda iktidara ve bürokrasiye muhtaç olan bir patron, medya kuruluşlarının muhalefet yapmasını isteyebilir mi?
**
Kanal D, CNN Türk gibi televizyonlar ile Hürriyet, Posta, Hürriyet Daily News gibi gazetelerin sahibi olan Doğan Grubu da medya dışı işleri nedeniyle iktidarın üzerine fazla gidemiyor. Doğan Grubu’nun medya dışı işleri arasında hidroelektrik santralleri ile çelik halat, tel, otomobil yedek parçası üreten fabrikaları da var. Grubun turizm ve perakende mağazacılık alanlarında yatırımları olduğunu da belirtelim.
**
Gelelim, Show TV, HaberTürk TV, Bloomberg TV ile Habertürk gazetelerinin sahibi olan Ciner Grubu’nun diğer alanlardaki yatırımlarına. Söz konusu grup maden işletmelerinin yanısıra termik santrallerde elektrik üretimi yapıyor. Grubun hava taşımacılığı, sağlık, sigortacılık, inşaat ve cam alanlarında da çeşitli yatırımları bulunuyor. Tüm bu işlerin iktidar ve bürokrasiden bağımsız sürdürülmesi mümkün olmadığından grubun medya kuruluşları muhalefet yapamıyor.
**
Milliyet ve Vatan gazetelerinin sahibi olan Demirören Grubu’nun medya dışı yatırımları da göz kamaştırıyor. Birkaçını sayalım: Mutfak gazı ve otogaz üretimi (Milangaz, Likitgaz), mermer üretimi (D Mermer), piston üretimi (Parsat Piston), turizm (Kemer Country Hotel), konut yatırımları (Seyhan Park Evleri), liman işletmeciliği (Dolfin İskelesi), inşaat işleri (Lidya Yapı), Eğitim (Ata Koleji.) Çeşitli sektörlerde bu kadar işi olan bir patronun medyasını hükümete yüklenmek için kullanması akıl kârı olur mu?
**
Ethem Sancak’ın sahibi olduğu Türk Medya Yayın Grubu, Murat Sancak’ın sahibi olduğu Star Medya Yayıncılık A.Ş ile Turkuvaz Medya Grubu’na da yakından bakmak gerekiyor.
Ama yerimiz kalmadı. Onları da bir başka yazıda ele alırız.