TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM Eğitim ve Sosyal Tesisindeki yüzme havuzu, fitness salonu, jakuzi bölümlerinin kullanımına ilişkin soru önergesine, “Salı ve Çarşamba günleri kadınların kullanımına, Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri erkeklerin kullanımına ayrılmış olup Pazar günü ise aile günü olarak belirlenmiştir” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi soru önergesinde, Meclis kampüsünde yeni açılan yüzme havuzu, fitness salonu, sauna ve jakuzi bölümlerinin kullanımı ile ilgili bilgilendirme yapıldığını belirterek, “Sosyal tesislerin kullanımında kadın ve erkek günleri olarak haremlik-selamlık uygulamasına neden gidilmiştir?” diye sordu.
-YÖNERGEYE İŞARET ETTİ-
Soru önergesini yanıtlayan Aydın, TBMM Başkanlığına bağlı eğitim ve sosyal tesislerin işletilmesi ile ilgili usul ve esasların TBMM Başkanlık makamınca onaylanan TBMM Başkanlığı Sosyal Tesisler İşletme Yönergesi ile belirlendiğini belirterek, “Aynı ortamı kullanmak istemediğini bildiren milletvekili olmamıştır” dedi.
Tesislerin işletmesinin TBMM’ye ait olduğunu ifade eden Aydın, şöyle dedi:
“TBMM Başkanlığı Sosyal Tesisler İşletme Yönergesinin 14. Maddesi gereğince Genel Sekreterlik Makamının 31 Mayıs 2016 tarihli ve 39178 sayılı Oluru ile; Salı ve Çarşamba günleri kadınların kullanımına, Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri erkeklerin kullanımına ayrılmış olup Pazar günü ile aile günü olarak belirlenmiştir.” (ANKA)