Genel Kurul’da da komisyon toplantılarında da kavgasız gün neredeyse yok. Hakaretler diz boyu, yumruklar havada uçuşuyor, her vekil muhatabına yüz desibellik öfkeyle bağırıyor.
Peki, milletvekillerini böylesine agresif yapan, sinirlerini tepelerine çıkaran ne?

Bana kalırsa bunun nedeni, medyatik olabilmek, yani televizyon ve gazetelerde yer alabilmek. Hatta Anayasa Komisyonu’ndaki dokunulmazlık görüşmelerinde çıkan kavgada olduğu gibi dünya medyasında bile boy gösterebilmek.
++
Gerek Genel Kurul’da gerekse komisyonlarda görüşlerini nezaket içinde dile getiren iktidar ve muhalefet milletvekilleri görüyorum.
Ama televizyonlar da gazeteler de hiç bahsetmiyor onlardan.
Ne zaman ki işaret parmakları bir tehdit bayrağı gibi sallanmaya başlıyor, yumruklar sıkılıyor, dişler gıcırdıyor, itiş kakış oluyor işte o zaman kameralar görüntü almak için yarışıyor, basın locasında oturan muhabirler kavga edenlerin kimler olduğunu tespit etmek için ayağa fırlıyor.
++
Sadece bizde değil dünyada da böyle bu.
Portekiz’e bağlı Madeira Adası’ndaki Meclis’te İşçi Partisi milletvekili görüşlerine dikkat çekebilmek, medyada yer alabilmek için kürsüde soyunmaya başladı ve sadece iç çamaşırı ile kaldı.
Daha önce de Meksika’da benzer bir olay yaşanmış, bir sosyalist milletvekili enerji yatırımlarının özelleşmesini protesto etmek için kürsüde çırılçıplak soyunduktan sonra iktidar sıralarına şöyle bağırmıştı:
“Halkı böyle soyuyorsunuz. Ben bu halimden utanmıyorum. Peki, siz ülkeyi soyarken utanıyor musunuz?”
++
Meclis’teki kavgaları önlemek için medyaya büyük görev düşüyor.
Kavga edenleri ön plana çıkarmayıp görüşlerini, eleştirilerini saygılı bir üslupla dile getiren milletvekillerine yer verseler emin olun Meclis’te tansiyon kolay kolay yükselmez.