PKK ve IŞİD’e yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda, artan tansiyonunun düşürülmesinin aslında çok kolay olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Meclis’teki bütün partilerin terörle aralarına mesafe koymaları faydalı olur. Net bir tavır alınması faydalı olur. Terör örgütlerine alan açarsanız o ülkede ne güven olur ne de yatırım” dedi.  Bakan Şimşek, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. “Seçim sonuçlarının ortaya koyduğu hükümet koşullarını da dikkate alarak, ekonominin 50 günlük performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki bir soru üzerine Bakan Şimşek, “Seçimler belirsizliği ortadan kaldırmadı. Bu da seçim sonrasına ilişkin olumlu beklentileri siyasi istikrar devam eder ertelenen özel sektör yatırımları devreye girer gibi beklentiler başka bahara kaldı. Büyümede zayıflama devam etti. Kredi hacmine baktığımız zaman nispeten bir yavaşlama var. Son gelişmeler de muhtemelen olumlu yansımayacaktır. Yani piyasalara yansıması olacak diye terör örgütlerinin Türkiye üzerine operasyon yapmasına asla izin vermeyiz. Türkiye’nin son zamanlardaki duruşu sağlıklı bir duruştur. Şiddete ve teröre asla ve asla ödün vermememiz lazım” dedi.
Bakan Şimşek, “Kalıcı bir hükümet kurulmasını en iyi ihtimalle bugünden itibaren 4 ay daha ertelemek ekonomiyi nasıl etkiler?” yönündeki bir soru üzerine de şunları kaydetti:
“Arkadaşlar şu anda kalıcı reform yapabilecek bir hükümet kurma çabasındalar. Arzumuz güçlü bir hükümetin kurulması. Şu da bir gerçek karşımızda müzakere edebileceğini çok fazla bir ortak yok. Partilerden bir tanesi neredeyse ben bu oyunu oynamak istemiyorum tavrı içerisinde. Diğeri terörle organik bağlarının reddedilmiyor olması karşı duruşun sergilenmemesi onlarla müzakereyi imkansız hala getiriyor. Geriye ana muhalefet partisi kalıyor. Bu hafta müzakereler bir miktar daha yoğunlaşacak. Ana başlıklara geçilecek.”
CHP ile olası bir koalisyonda, seçim öncesinde sizin de maliyeti nedeniyle eleştirdiğiniz ekonomik vaatlerini ne kadar gerçekleşebilir görüyorsunuz? Siz de koalisyon heyetinde olur musunuz?” şeklindeki bir soruya ise Bakan Mehmet Şimşek, “Ekonomi başlığı en son müzakere edilecek diye biliyorum. Müzakere heyetinde yokum ama çok değerli arkadaşlarımız var. Kaynaklarımız sınırlı yapacağımız ilave harcamalar bir taraftan bizim dış dengeyi daha da olumsuz hale getirir bir taraftan da Türkiye bunu borçla yapacağı için tehlikeli sürece girmiş olur” yanıtını verdi.