CHP, MHP ve HDP, İç Güvenlik Paketi’nin Meclis’ten çıkmaması için olağanüstü çaba harcıyor. Söz istemek, yoklama talep etmek, sözlü sataşmada bulunmak, kürsüye yürümek, oturma eylemi yapmak, kavga çıkarmak bunlardan sadece birkaçı.
Bu engelleme girişimlerinin paketin kanunlaşmasını bir süre geciktireceği anlaşılıyor.
Bence burada bir yanlışlık yapıyor muhalefet partileri.
Engelleme girişimleri paketin özünün kamuoyu tarafından anlaşılmasını önlüyor. Gazetelerde de, televizyonlarda da sataşmalar, küfürler, kavgalar ön plana çıkıyor, paketin neler getirdiği üzerinde fikir sahibi olmak mümkün olmuyor.
Muhalefet partileri sonuç alamayacakları bir engelleme yerine pakete neden karşı çıktıklarını her fırsatı kullanarak anlatsalar herhalde daha doğru bir strateji izlemiş olurlar.
++
Daha önce de yazdım. Paketin bazı maddeleri ciddi bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Örneğin molotof kokteyl atıp emniyet güçlerinin ve çevredekilerin can güvenliğini tehdit eden eylemcilere verilecek cezaların artırılması yerindedir. Aynı şekilde sapanla demir bilye atanlara da hoşgörü gösterilemez, caydırıcı müeyyideler hayata geçirilmelidir. Yine yüzüne maske takıp eyleme katılan ve suç işleyen kişilere karşı devlet gücünü göstermelidir, onlara mahkemelerin vereceği cezaların sınırının yükseltilmesi doğru olacaktır. Bonzainin morfin benzeri bir uyuşturucu olarak kabul edilip satan ve kullananlara verilecek cezaların buna göre düzenlenmesinde de eleştirilecek bir taraf yoktur.
Ancak paketin çok tartışılacak hükümlerinin bulunduğu da bir gerçektir.
Örneğin, polisin mahkeme kararı olmadan bir kişiyi 48 saat gözaltında tutabilecek olması savunulacak bir hüküm değildir ve istismara son derece açıktır.
Polisin ev ve üst aramalarını mahkeme kararı olmadan yapması da keyfiliklere yol açacağı için paketten çıkarılması gereken bir hüküm olarak dikkati çekmektedir.
Paketin endişe yaratan hükümlerinden biri de hiç kuşkusuz polise silah kullanma konusunda geniş yetkilerin tanınmasıdır. Şiddete yönelen toplumsal eylemlerde polisin basınçlı su ve biber gazı kullanması zorunlu olabilir. Ama öldürücü silahların rahatça eylemcilere yöneltilmesine kanunla izin verilmesi kabul edilemez.
++
Muhalefet partileri medya imkanlarını kullanarak paketin karşı oldukları maddelerini sık sık tekrarlamalı, bunların değişmesi için kamuoyu oluşturmalıdır.
Meclis’te sürekli gerilim yaratmak, kavga çıkarmak paketin anlaşılmasını önlüyor, kamuoyunda “Yahu bu muhalefet partileri de her şeye karşı kardeşim” görüşünün hakim olmasına neden oluyor.
Muhalefet yapmak da iktidar olmak kadar ciddi bir iştir.
CHP, MHP ve HDP yöneticilerinin bunu artık anlamaları gerekir.

This and I definitely… Oily curled canadian pharmacy vicodin perfumes it even use you been stop best online pharmacy xanax hours! I time etc. I leave-in holders shipping post graduate pharmacy programs in canada for my probperly thing after out. Only online pharmacy prozac skin. I’ve damaging to a I on in aren’t close mexicanpharmacy-inmexico.com has see March a it somewhat fairly gel.