Meclis Genel Kurulunda Bağımsız Bakanların yemin etme görüşmelerinde AK Parti tarafından kurulan geçici seçim hükümetine muhalefet büyük bir şok yaşattı.
Haber ve Fotoğraf: Suat Özer- Meclis Başkanvekili Koray Aydın başkanlığında olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulunda bağımsız bakanların yemin edeceği ve Suriye tezkeresinin görüşüleceği oturumun açılışında büyük gerginlik yaşandı.
Muhalefet partileri, Bağımsız bakanların ‘bağımsız’ olmadıkları gerekçesiyle yemin etmemeleri oylandı. CHP, MHP ve HDP ilk kez aynı oyu kullandı ve ‘hayır’ dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bağımsız bakanların yemin etmemesi durumunda Cumhurbaşkanı’nın yeni bir Bakanlar Kurulu listesi göndermesi gerektiğini söyledi.
İkinci oylama ise elektronik yapıldı ve yine CHP, MHP ve HDP’nin oyları ile “ret” kararı çıktı.
556 OY ÇIKTI
Yapılan elektronik oylamanın ardından 556 oy çıktığı açıklandı. 550 üyeli Meclis’te 556 oy çıkması üzerine TBMM Başkan Vekili Koray Aydın partilerin grup başkan vekilleriyle toplantı yapmak için oturuma ara verdi. Oyların fazla çıkmasının, milletvekillerinin hem elektronik yolla hem de pusula yoluyla oy kullanmalarından kaynaklandığı öğrenildi.
Bağımsız bakanlar yemin etmedikleri için maaş alamazlar, dokunulmazlık zırhına kavuşamayacaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine onaylandığı için bakanlıkları geçerli olacak. Muhalefet, yemin etmeyen bakanların atacağı her imzaya itiraz edebilir hatta kamu çalışanları ve vatandaşlar dahi bakanların kararlarına yönelik mahkemeye gidebilir ve attıkları imzaların geçersizliğini öne sürebilir. Ayrıca Anayasa’ya göre Başbakan ve Bakanlar birbirlerine müteselsil kefil olduklarından Bakanlar Kurulu kararlarına attıkları imzalar da hukuken tartışmalı hale gelir.
CHP’li Altay: yeni bir Bakanlar
Kurulu listesi gerekli
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yaptığı açıklamada, “Bu hükümetin Anayasanın 114 ve 116 maddelerine göre teşekkül etmediği bu oylama ile TBMM Genel Kurulu’nda tescillenmiştir. Cumhurbaşkanı’nın yeni bir Bakanlar Kurulu listesi göndermesi gerekir” dedi.
Genel Kurul’a verilen aradan sonra Başkan Vekili Koray Aydın bu kez el kaldırarak oylama yaptırdı ve bu oylamadan Bağımsız Bakanların yemin etmelerine yönelik “kabul” kararı çıktı.
Bağımsız Bakanlar da kürsüye çıkarak tek tek yemin ettiler.