Halen Almanya’yı ziyaret etmekte olan Amerika Başkanı Obama, görev süresinin dolacağı önümüzdeki dokuz ay içinde IŞİD’in yok edilemeyeceğini, ancak uluslararası sorumluluklarının da gereği olarak bu örgütle mücadelelerinin süreceğini ve, geçen hafta bu köşeden bildirdiğimiz üzere Irak’a 250 kişilik yeni bir asker gurubunun Irak’a gönderileceğini teyit etti.

Söz konusu planı bugün ABD halkı ile paylaşacağı öğrenilen Obama’nın, muhatabı Almanya Başbakanı Merkel ile yaptığı görüşmelerin ağırlık noktasını Suriye’deki durum ile IŞİD’e karşı verilen mücadelenin teşkil ettiği anlaşılmaktadır.
Suriye sorununun uluslararası bir nitelik taşıdığını, dolayısıyla bu soruna uluslararası toplum tarafından bir çözüm getirilmesi gerektiğini savunan Obama’nın Merkel’e ayrıca, Esat rejimince Halep ve civarındaki rejim karşıtı güçlere karşı sürdürülen bombalı saldırıların endişe yarattığını ancak Suriye’ye kara birliklerinin konuşlandırmalarının söz konusu olmadığını vurgulamış olduğu, ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’e karşı mücadele konusunda Suriye ve Irak’ta kazandığı ivmenin korunmasının önemine de değinmiş bulunduğu medyaya yansıdı.
Bazı kaynaklarca, ABD’nin terörizmle mücadele kapsamında geçen yıl Suriye’de elli kadar operasyon düzenlenmiş olmasının IŞİD’in mali ve harekat kabiliyetlerinde ciddi bir sıkıntıya neden olduğu iddia edilmektedir. Bu ivmenin korunması konusunda Obama’nın bugün Merkel, İngiltere Başbakanı Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve İtalya Başbakanı Renzi ile bir araya geleceği duyurulduğunda içimizi garip bir hüzün sardı.
IŞİD’in ülkemizde gerçekleştirdiği bombalı eylemler ile özellikle Kilis’e attığı havan topları nedeniyle birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmiş olduğu bir ortamda, bu örgüte karşı koymak üzere alınacak tedbirlerin görüşüldüğü bir toplantıda temsil olunmayışımız dikkat çekmektedir.
Başbakan Davutoğlu’nun geçen yıl IŞİD militanları hakkında sarf etmiş bulunduğu ‘yaramaz çocuklar’ ifadesi kimsenin gözünden kaçmadığı gibi, özellikle Rus medyasında ülkemizin hala açıkça bu örgütü desteklemeye devam ettiği yolunda yer alan haberlerin de batı kamuoylarında bu mücadeleyle ilgili ülkemizin iradesinin sorgulanmasına yol açmış bulunduğu ortadadır.
İktidarın, bu masada niye yer almadığı konusunda kendisiyle bir özeleştiri yapmasında yarar bulunduğu kanaatindeyim.