Marmarabirlik ’ten ithalat tepkisi

202

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Türkiye’de 450 bin ton sofralık zeytin üretimi varken ithalat için müracaat edilmesini, “bardağı taşıran son damla” olarak değerlendirdi. Bu girişimin üreticiyi bitirmeye yönelik bir proje olduğunu söyleyen Asa, “İthalat talebi üretici düşmanlığıdır” dedi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, geçtiğimiz yılın nisan ayında “DİR’e karşıyız” söylemiyle Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği (EZZİB) Başkanlığı’na seçilen Gürkan Renklidağ’ın, Bakanlık’a Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında sıfır gümrük ile ithalata izin verilmesi için başvuruda bulunmasına tepki gösterdi. Asa, “Sayın Renklidağ, bundan bir yıl önce DİR’in gündemlerinde olmadığını ifade etmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde EZZİB tarafından bir rapor hazırlanarak, ‘Sofralık zeytin ve zeytinyağında Gümrük Vergisi’nin kaldırılması ve DİR kapsamına alınması’ için müracaat edildiği yönünde bilgi aldık. Görüyoruz ki bir yılda maskeleri düştü. İthalat talebi üretici düşmanlığıdır” diye konuştu.
ZAMLAR İTHALATIN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN
Asa, yaklaşık altı aydır zeytinyağı fiyatlarına yönelik açıklamaların ithalata zemin hazırlamak için gündeme getirildiğini belirterek, “Son dönemlerde ‘zeytinyağı yok’ denilmesindeki asıl amaç, önce fiyat artışı yaparak piyasaları pompalamak, sonra da zeytin ve zeytinyağı ithalatının önünü açmakmış. Bu konu EZZİB’in üreticiye olan bakış açısını çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Türkiye’de zeytinyağı sektörüne yön veren lobi, üreticileri hiçe sayarak zeytinyağı sektörünü baltalamaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.
BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA
Ülke genelinde sofralık zeytin ve zeytinyağı sıkıntısı yaşanmadığına işaret eden Asa, şöyle konuştu: “Yılda ortalama 450 bin ton üretim kapasitesine rağmen sofralık zeytinde de DİR için müracaat edilmesi bardağı taşıran son damladır. Sofralık zeytin ve zeytinyağında 2001-2002, 2005-2006 ve 2011-2012 yıllarında arz fazlalığı oluşmasına rağmen bu talebin gündeme gelmesi, sofralık zeytin üreticisine vurulacak en büyük darbedir. Kolay yönden kazanç sağlama ve üreticiyi bitirme amaçlı bir projedir.”
AMAÇ ÜRETİCİYİ BİTİRMEK
Zeytinyağı üreticisinin darboğazda olduğu şu günlerde EZZİB’in talebinin anlaşılamaz olduğunu vurgulayan Başkan Asa, “Burada amaç iç piyasa fiyatlarını baskılayarak, zeytin ve zeytinyağı üreticisini bitirmektir. Yaklaşan hasat dönemi öncesinde DİR’in gündeme getirilmesini üretici fiyatlarına müdahale etmek olarak değerlendiriyorum. Kaldı ki ülkemizde zeytinyağı vardır, yüksek fiyat beklentisiyle aracılar tarafından stoklanmaktadır” dedi.(ANKA)